ПОЧИЊЕ ОБНОВА ЖЕЛЕЗНИЧКЕ СТАНИЦЕ: У наредне две недеље радници ће ући у здање на Савском тргу, намењено Историјском музеју Србије
ПОСЛЕ 62 године постојања Историјски музеј Србије добиће своје идентитетско здање: у наредне две недеље, како сазнају "Новости", почеће радови на обнављању старе железниче станице, коју је Влада Србије још 20. новембра 2020. наменила овој културној институцији.
Тим поводом министар културе Никола Селаковић присуствовао је, почетком ове седмице, потписивању уговора између директорке ИМС Душице Бојић и директора компаније "М ентеријер градња" Предрага Филиповића о реконструкцији и адаптацији ове зграде на Савском тргу. Вредност потписаног уговора је бруто 1,9 милијарди динара, што нето износи 1,58 милијарди.
Стара елезничка станица, као објекат који се простире на око 8.100 метара квадратних (бруто), односно 6.200 квадрата простора (нето), према речима министра Селаковића, биће нови дом за богато историјско наслеђе наше земље и нашег народа. Посебно је нагласио да ће, у оквиру Историјског музеја Србије, постојати играоница како би се деца кроз игру припремила да закораче у свет сталне поставке и о историји Србије научила на најлепши могући начин. Ова републичка установа, како је указао, осим Конака кнеза Милоша на Топчидеру није имала место за сталну поставку, а њихова актуелна изложба "Чекајући сталну поставку" налази се у привременом простору на Тргу Николе Пашића.
- Почетком извођења радова на реконструкцији и адаптацији зграде на Савском тргу почињу да се стичу услови да Историјски музеј добије зграду достојну свога назива и достојну онога што чува и баштини, а то је пребогата историја наше отаџбине, односно историја Србије - нагласио је Селаковић.
Завршен музеолошки пројекат
ОД 2020. године, када им је додељена зграда старе железничке станице, у ИМС су, заједно са "Машинопројектом" урадили пројекат реконструкције, према коме ће ова зграда бити стављена у функцију музеја, навела је Душица Бојић, директорка ове институције. Радови, који ће према њеним речима сада отпочети, трајаће у наредне две календарске године, а почетком 2027. здање би требало да буде потпуно сређено, са комплетним мобилијаром. Према њеним речима већ је завршен и музеолошки пројекат, са различитим целинама, од неолита, преко Рима и средњег века, па до новије историје.
Некадашња железничка станица ће тако бити први потпуно адаптаиран и нов објекат за потребе наших музеја после више деценија, нагласио је министар културе изражавајући уверење да ће ИМС у новом објекту свечано отворити врата почетком 2027. године, показајући културно-историјско наслеђе свим учесницима престижне међународне изложбе "Експо":
- Београд овим пројектом започиње добијање једне нове културне четврти на Савском тргу - рекао је Селаковић, подсећајући да ће у непосредној близини до 2027. никнути нова установа културе, после завршетка изградње зграде старе Поште, која ће бити идентична као пре Другог светског рата, а да ће се иза Мостарске петље, у некадашњој фабрици хартије Милана Вапе, сместити Музеј Николе Тесле. У оквиру програма "Скок у будућност - Србија 2027" Селаковић је истакао како је Историјски музеј Србије имао привилегију да буде први међу овим пројектима, јер се тако показује однос према моралном, културном и историјском капиталу српског народа и државе.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)