ЗАСИЈАЛО ОРДЕЊЕ ИЗ ТАМЕ ИСТОРИЈЕ: Изложба "Одличја и завештања Народном музеју Србије" у Атријуму здања на Тргу републике
СВОЈУ недовољно познату и по аутентичности изузетно вредну колекцију одликовања, Народни музеј Србије представља на самом крају календарске године.
Изложба "Одличја и завештања Народном музеју Србије" ће тако бити свећано отворена вечерас у 19 часова у Атријуму здања на београдском Тргу републике.
Ова поставка, како наглашавају у нашој централној музејској институцији, презентује резултат вишегодишњег пројекта покренутог да би омогућио увид стручној и широј јавности у до сада у целини неизлагану колекцију одликовања из музејског фонда. Реч је заправо о стотинак одликовања, али и медаља, спомeница, осамдесетак повеља, диплома и уверења. У нашу националну ризницу доспели су као делови оставина значајних личности српског друштва друге половине 19. и почетка 20. века. Завештавали су их сами њихови носиоци, или поклањали потомци.
Нека од одличја су припадала конзулу у Кнежевини Србији Теодору Радосављевићу (1805-1873), архимандриту Нићифору Дучићу (1832-1900), генералу Јовану Мишковићу (1844-1908), председнику Владе Краљевине Србије Јовану Авакумовићу (1841-1928), посланику у Француској Миленку Веснићу (1862-1921), његовој супрузи Бланш Улман Веснић (1870-1951), службенику Министарства иностраних дела Светозару Урошевићу (1855-1938).
- Иако су ова одличја уласком у Музеј у почетним деценијама 20. века третирана са примереном пажњом, временом су губила на значају услед ратних страдања, као и због чињенице да су поједини делови заоставштина издвајани за потребе формирања музејских установа насталих након Другог светског рата - објашњавају у Народном музеју. - Чињеница да ова специфична музејска грађа није била раније сагледана у својој целини, јасно је одредила задатак музејске саветнице Марије Марић Јеринић да се ова грађа адекватно обради, валоризује и публикује.
Сачувани историјски извори
ИСТРАЖИВАЊЕМ које је довело до изложбе "Одличја и завештања Народном музеју Србије", тврде у овој културној институцији, реконструисане су нарушене целине, а сачувани артефакти су поново стекли вредност конкретних историјских извора. Они сада представљају неоспорне чињенице из животописа значајних историјских личности и сведоче о њиховим изузетним постигнућима.
Публикација која прати поставку, истовремено је и својеврсна реконструкција појединачних заоставштина. Садржи биографије носилаца одликовања, али пружа и посебан осврт на релевантне догађаје политичког и културног живота, њихових војних и дипломатских каријера, као и добротворног рада, истражује околности у којима су носиоци награђивани. За то су кориштени сви расположиви извори укључујући историографију, шематизме о одликованим лицима, грађа београдских архива, фотографије, ликовна дела, новински чланци и новија сазнања о изради одликовања.
Изложба ће трајати до 23. фебруара.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)