ПОЗОРИШНО ЧИТАЊЕ ЗАБРАЊЕНЕ ПОЕМЕ: Представа "Марија Ручара" Хлеб театра сутра у Музеју примењене уметности
СЦЕНСКУ интерпретацију неправедно заборављеног дела надреалиста Душана Матића и Александра Вуча, инспирисану њиховом поемом "Марија Ручара", извешће Хлеб театар сутра у Музеју примењене уметности.

фото В.Нешић
Поема је изашла у Књижарници "Светлост" Лазара П. Вукићевића 1935. године, као прва књига из едиције "Поезија и критика". Али, још пре пуштања у продају била је забрањена, а неповезани примерци уништени...
Како се наводи, представа "Марија Ручара" жели и у садашњем времену да снажно проговори о положају жене, раднице, и тако постане снажан крик свих нас - у времену у коме је "најгласнији зов профита, а сурово експлоатисање људи, природе, земље, видљиво на сваком кораку". Кроз ову тему творци представе настоје да укажу на свакодневни живот у доба глобалног неолибералног капитализма, његових парадигми, политика, техника контроле, застрашивања, услова рада, миграцијских режима и демократије. Уосталом, како каже стих наших надреалиста, "у почетку борбе у беди гледају само беду, а не виде њену прекретничку страну".

фото Ј.Марковић
- "Марија Ручара" биће изведена као пратећи део изложбе о надреализму, јер је у њој реч о надреалистичким песницима - објашњава Сања Крсмановић Тасић, која потписује режију, драматургију и учествује у представи. - Играли смо је и у Музеју савремене уметности, па је одраз одличне сарадње између позоришта, независних трупа и музеја.
Све је врло узбудљиво, каже наша саговорница, у поеми која сведочи о великој неправди према једној радници, због које се на крају дешава и убиство.
- Реч је о аутентичном догађају. У Музеју савремене уметности био је и исечак из новина о овом случају. Мајка са двоје деце остављена је на улици пошто је добила отказ јер је узела неки картончић из фабричког дворишта, а надзорница ју је оптужила да је украла ко зна шта! Очајна, убила је надзорницу јер ју је неправедно оптужила и пријавила, а све због тога да би добила код надређених већи "рејтинг", данашњим речником речено. Наши надреалисти били су дирнути судбином жене (чије је право име Хелена Селуп) и написали поему коју је ондашњи режим забранио. Ипак, успели смо да дођемо до једног примерка и направимо представу. Иначе, све се дешавало у фабрици хартије "Милена Вапе", преко пута БИГЗ-а.

фото Из Споменице о прослави десетогодишњице од ударања темеља Фабрике хартије"
У представу су уметнути и текстови Александра Рангелова, Душана Васиљева, Лазе Лазаревића, Милана Драинаца, Станислава Шимића, Добрише Цесарића, Миливоја Ристића, као и малих огласа из 2021. године.
- Користили смо стихове из збирке "Поезија бунта и отпора", објављене још 1954. године. Уз то, пронашли смо и огласе људи који у наше време траже посао. На крају смо дали и наш мали допринос наводећи шта за нас, извођаче, значи доколица и не бити под притиском рада.
Хлеб театар основан је 2014. године и једна од њихових, до сада најпознатијих представа је монодрама Сање Крсмановић Тасић "О с(а)вести", есеј у покрету о Дади Вујасиновић.
- Увек се бавимо неким актуелним темама, последња коју смо урадили премијерно је изведена у децембру прошле године и зове се "Материна". Бави се темом мајчинства, бригом и кривицом мајки због одласка младих из земље. Уосталом, и мој син је у Америци - чујемо се већ девет година само преко "Вајбера". Направили смо и "Речи од камена", мјузикл о вршњачком насиљу. Такође, Хлеб театар и Удружење "Уметничка утопија" организује и фестивал "Дани Смиљане Мандукић". Ове године последња фестивалска представа биће 2. фебруара - "Жеља да се направи чврста историја завршиће се неуспехом" Игора Коруге, који је за њу добио Награду "Димитрије Парлић" Удружења балетских уметника Србије и биће му тог дана додељена.
У представи "Марија Ручара" играју Марта Келер, Југослав Хаџић, Данило Карапанџа и Сања Крсмановић Тасић. Музику је урадио Југослав Хаџић, а сценографију и костим потписује Хлеб театар.
Вођење кроз изложбу
ИЗВОЂЕЊУ представе Хлеб театра претходи вођење кроз изложбу "Задржано бекство надстварности: фотографија у београдском надреализму" ауторке Јелене Пераћ. Изложба је део манифестације "Активитет: 100 година надреализма", којом Музеј примењене уметности, заједно с Музејом савремене уметности и Институтом за књижевност и уметност из Београда, учествује у обележавању јубилеја - сто година од објављивања Манифеста надреализма Андре Бретона, који је означио почетак овог покрета.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)