У ДИЈАЛОГУ СА ФРЕСКАМА: Уметник из Бањалуке Борис Еремић представља дела у Продајнј галерији Београд
ЛИКОВНИ уметник Борис Еремић, портрет користи као предложак, као повод за унутрашњи дијалог са традицијом, са историјским конотацијама и личним, сасвим интимним, схватањем дела историје уметности, оцењује историчар уметности Маријан Муњиза рад овог бањалучког аутора чија ће се дела наћи на самосталној изложби у Продајној галерији Београд.

Фото Продајна галерија Београд
Његова поставка, "Разговори са Ђедом", коју чине слике из најновијег циклуса настале у дијалогу са потенцијалним узорима из националне историје уметности - од праисторије, преко средњовековних фресака, све до савременог сликарства, биће отворена на Косанчићевом венцу, вечерас од 19 часова.
- Ова историја је представљена кроз слојеве и наносе боје, избором боја, цртежом који намерно гротескно приказује људско лице да би избегао идентификацију било ког одређеног лика, чинећи га, таквим приступом, симболом било ког појединачног човека - објашњава у тексту каталога Муњиза. - Гротескно лице има и функцију одмака од традиције фресака које имају своју јасну функцију и духовни садржај. Еремић тиме јасно ставља до знања да се не намерава упуштати у фрескосликарство са његовим канонима и правилима, али задржава своје уметничко право на дијалог са том традицијом искључиво на ликовним основама.
Ништа без традиције
ЕРЕМИЋ се упушта у веома промишљену и крајње озбиљну анализу положаја уметника и улоге уметности, нудећи нову комуниколошку вредност "Разговора са Ђедом" као стваралачког дијалога у коме се заступа идеја да без утемељења у традицији и доброг познавања законитости ликовног језика нема пуног и садржајног дијалога на релацијама: аутор - реципијент, дело - контекст, стваралаштво - култура/цивилизација и ауторско - наслеђено - тврди у каталогу Грандић.
Рођен 1981. године, Еремић је дипломирао на Академији умјетности Бањалука, смер сликарство, у класи професора Радомира Кнежевића. До сада је одржао десет самосталних изложби и учествовао на више од 100 колективних поставки у Приједору, Бањалуци, Београду, Венецији, Нишу, Тренту, Анкари, Бриселу... Један је од оснивача уметничке групе Тач.ка и међународне арт лабораторије - Арс Козара.
- У свом раду Еремић као реперне тачке користи византијско наслеђе, српско сликарство друге половине 20. века и актуелне закономерности апстракције, с тим да остаје веран и фигурацији - закључује историчар уметности Александар Грандић, у тексту који прати поставку.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)