КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (1): Сабирања животних биланса
ИЗЈАШЊАВАЊЕ чланова Великог жирија трајаће до 24. фебруара
![КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (1): Сабирања животних биланса КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (1): Сабирања животних биланса](/data/images/2023-01-03/304789_0mesaselimovic-knjigagodine-logo07012008_fmob.jpg)
Илустрација Новости
САША РАДОЈЧИЋ (Сомбор)
1. "ШТА О НАМА МИСЛЕ АНЂЕЛИ", Томислав Маринковић, ("Архипелаг")
3. "ЖИВОТ ПОСЛЕ ЖИВОТА", Радмила Лазић, (НБ "Стефан Првовенчани")
4. "ПОНЕТИ НА ПУСТО ОСТРВО", Бећир Вуковић, ("Штампар Макарије")
5. "ЗИМОПИС ЛЕТА", Бојан Јовановић, ("Градац")
Већина песама у збиркама Т. Маринковића и С. Јовића настоје да проговоре из несигурне позиције између светова, овог у којем заједно живимо, и другог, бољег и лепшег света, који само наслућујемо. Оба песника притом показују осетљивост за амбијент оног природног, још уже, биљног, за једну животну форму другачију од наше. Али док се Јовићева идилична песма најчешће разрешава кроз парадокс, као наговештај присуства светог у нашој стварности, Маринковић бележи истанчану, меланхоличну чежњу за крајњим смислом. Интонација сабирања животног биланса чује се и у новој песничкој књизи Р. Лазић.
![](/data/images/2025-02-12/572191_sasaradojcicmesa_iff.jpg?1739380665)
Фото приватна архива
Она се окреће последњим питањима живота и поезије, налазећи своје одговоре у сплету видљивог и невидљивог, присутног и одсутног. Густо и сложено језичко ткање у поеми Б. Вуковића, остварено са несвакидашњом енергијом, исход је страсног преиспитивања текста и његових могућих значења. Формално ефектна и целовита је и камерна збирка Б. Јовановића, написана у два гласа, као дијалог о непресушној теми љубави.
* * * * * * * * * * *
ДАНИЦА АНДРЕЈЕВИЋ (Београд)
1. "ЉЕТОПИС ПРОКЛЕТОГА ЦАРА ДУКЉАНА", Будимир Дубак, (СКЗ)
3. "ПРОВЕТРАВАЊЕ ЛИПСАНДРИЈЕ", Мирослав Цера Михаиловић, ("Албатрос плус")
4. "ДЕСЕТ ПОРТРЕТА И ДЕСЕТ РАЗГОВОРА", Миливоје Павловић, ("Службени гласник")
5. "СЕЛФИ ИЗ БЕРГЕНА", Сунчица Денић, (СКЗ)
Литерарном техником пронађеног рукописа Дубак ствара историјску и надисторијску пројекцију дукљанског Почела у митској борби доба и зла, владара и поданика. То је роман о расрбљавању и сага о самоотуђењу, Његошу и погубној идеологији тла. Пантићев Цибулка је антијунак, боксер, пијанац, сликовити божјак новобеоградског миљеа. Повест о том губитнику исписана је иронично-критичким тоном који ублажава трагику овог несрећника.
![](/data/images/2025-02-12/572189_danicaandrejevicnova_iff.jpg?1739380788)
Фото архива
Цера Михаиловић је објавио роман - ангажовану, готово субверзивну књигу која је тужно-хуморна. Духовитошћу која боли, он расправља о филозофији паланке, политикантсву и менаџерству у култури. Павловићева књига је вредно публицистичко остварење у коме су зналачки разговори са значајним људима српске културе друге половине 20. века.
Денићева актуелизује косовску трагику, структуирајући је фрагментарно и хронотопски укрштено. Њени минијатурни наративи и монолози показују модернизовани сензибилитет ауторке.
* * * * * * * * * * *
ГОРДАНА ВЛАХОВИЋ (Крушевац)
1. "МАРТИН УДЕО", Сања Савић Милосављевић, ("Бедем књиге")
3. "ЖИВОТ ПОСЛЕ ЖИВОТА", Радмила Лазић, (НБ "Стефан Првовенчани")
4. "ЧВОРНИ ЧЕТВРТАК", Радомир Андрић, ("Штампар Макарије")
5. "БРЗА ПОШТА", Слободан Јовић, (СКЗ, Народна библиотека Кучево)
![](/data/images/2025-02-12/572192_gordana-vlahovic-mesa-kriticar_iff.jpg?1739380728)
Фото приватна архива
С. С. Милосављевић казује причу у три гласа, три генерације, о Личанима, личним драмама и друштвеним недаћама, уз рат и страдање. На мах духовито а чешће дубоко патничко. Г. Марковић прати каријере познатих Београђана, пре и после Другог светског рата. Надасве необична, по форми и садржају успешна романескна прича, уз истините судбине и полуизмаштана збивања. Р. Лазић, песникиња неупоредива. Уз "гнезда на ветру", у 64 литаније све ту је: сени, опсене, освити, боре и године. Срећа у стварању, изнад свега. Код Р. Андрића исписана је повезаност историјских рефлексија и ововремености, продубљеност филозофске мисли о "нестварном брегу". Спој лирског даха и медитације. У Јовићевој поезији тесан је суживот традиције, савремености и метафизичког промишљања, уз трагање за духовношћу. Препознавање људске патње али и одсјаја радости.
* * * * * * * * * * *
ДУШИЦА ПОТИЋ (Београд)
1. "ДВЕ МИЦЕ И НОВИ БЕОГРАД", Мирјана Ђурђевић, ("Лагуна")
2. "ШТА О НАМА МИСЛЕ АНЂЕЛИ", Томислав Маринковић, ("Архипелаг")
3. "ПОСИЈЕЦИТЕ ВИСОКО ДРВЕЋЕ, Никола Николић, ("Енклава")
4. "88", Надија Реброња, ("Енклава")
5. "СРЕЋНА ВОДА", Ненад Шапоња, ("Прометеј")
Највећа ујдурмашица српске књижевности, препознатљивог иронијског стила, М. Ђурђевић у овом роману обликује две несвакидашње јунакиње истог имена у временима шездесетосмашких бура. Бард овог мог избора Т. Маринковић исписује стихове запитаности над суштинама, које се окружене материјом, скривају у узлазној путањи духа. Збирка прича Н. Николића више је него вредна читања. Документарна основа сваке приче провешће читаоца кроз бизарности људског трага у историји, са којима се суочава човек заробљен својом свакодневицом. Апартна песникиња. Реброња обликује заумне призоре, који проговарају о стварном свету прелазећи преко дирки клавира, што ову збирку лирских фрагмената конципира колико на музичким хармонијама, толико и на принципу контрапункта.
![](/data/images/2025-02-12/572193_dusicapoticmesakriticar_iff.jpg?1739380823)
Фото приватна архива
Промишљени Шапоња пева о игри истине и привида која влада људским животима, док се он обзнањује и скрива у противречностима бића, у просијавањима смисла што се непрестано приближавају и измичу.
![СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат](/data/images/2020-11-25/41908_sergejtrifunovic0420022020_kf.jpg?time=1739359130)
СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат
ГЛУМАЦ и бивши председник Покрета слободних грађана Сергеј Трифуновић коментарисао је продају бизниса Драгана Шолака у Србији.
12. 02. 2025. у 12:02
![ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи](/data/images/2025-02-12/572152_jasna-bosnjakovic-nikad-nije-kasno_kf.jpg?time=1739372786)
ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи
ЈАСНА Бошњаковић, певачица и некадашња учесница шоуа „Никад није касно“, преминула је изненада у 48. години, на путу ка болници.
12. 02. 2025. у 16:05
![3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми? 3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?](/data/images/2025-02-11/571873_vedrana-rudan-zoran-milanovic-marko-perkovic-tompson-foto-yt-printscreen-profimedia-ata-images-2_kf.jpg?time=1739290351)
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"
"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."
11. 02. 2025. у 17:12
Коментари (0)