КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (2) : Скрајнути и убоги јунаци

В. Н.

13. 02. 2025. у 07:30

ДЕЛА различитих жанрова и поетика сведоче о квалитетној продукцији

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (2) : Скрајнути и убоги јунаци

Илустрација Новости

САЊА ПЕРИЋ (Нови Сад)

1. "КА ВЕЧНОСТИ: ПОЕТСКИ СВЕТ ХОМЕРОВИХ ЕПОВА, Јелена Пилиповић ("Академска књига")

2. "ДЕСЕТ ПОРТРЕТА И ДЕСЕТ РАЗГОВОРА", Миливоје Павловић ("Службени гласник")
3. "СПОРЕДНИ ХИТОВИ", Вук Вучковић ("Академска књига")
4. "БРЗА ПОШТА", Слободан Јовић (СКЗ, НБ "Стеван Раичковић" Кучево)
5. "МАРТИН УДИО", Сања Савић Милосављевић ("Бедем књиге")

Ј. Пилиповић луцидним опсервацијама и необичним аналогијама открива Илијаду и Одисеју као "родно место европске књижевности". Хомерови епови постају исходиште бољег разумевања феномена песништва кроз векове. Импресиван избор М. Павловића са најзначајнијим српским и југословенским писцима обогаћен је фрагментима дневника, ретким фотографијама, преписком и др.. 

Фото Приватна архива

Приче В. Вучковића критички представљају апсурд савремене домаће књижевне сцене, иза које се налазе стварни људи, скрајнути јунаци наше свакодневице, приказани у новом и другачијем светлу. У поетском свету С. Јовића скрајнути и убоги постају јуродиви, на граници светости и лудости, која се песнички исцртава и помера с нежношћу и посвећеничком вером у реч. Роман С. С. Милосављевић  обнавља нашу најбољу традицију технике сказа, дајући потресну причу о ликовима који се топлином и уверљивошћу издвајају у савременој српској прози.

* * * * * * * * * *

Александар Б. Лаковић (Крагујевац)

1. "НОЖ ДО КОСКУ", Мирослав Михаиловић Цера

(НБ "Стефан Првовенчани")
2. "У СТАРОМ ЗАВИЧАЈУ", Александар Лукић, (Ниш)
3. "БРЗА ПОШТА", Слободан Јовић (СКЗ, НБ "Стеван Раичковић" Кучево)
4. "ВРСТЕ ЉУДИ", Драган Марковић (НБ "Стефан Првовенчани")
5. "ПРОМЕНИТИ НАСЛОВ", Александар Дунђерин (Косовска Митровица)

Фото Приватна архива

Песничка и генерацијска блискост упућује ме на остварења А. Лукића и М. Михаиловића који гаје ироничан и непредвидљив, али немилосрдан отклон према непријатељском окружењу, којем смо препуштени на немилост. И оним опасностима које стижу од културних и богатих Европљана (А. Лукић). Вредну критичку поезију, није тако лако писати. То могу само прави и већ осведочени песници, као што је у овом примеру, чак и када су стихови, уз то, у дијалекатској форми (Михаиловић). Издвајам и стихове млађих и самосвојних песника Д. Марковића, С. Јовића и А. Дунђерина, чији квалитет није споран, као ни авангардност исказа и уметнички завидна подсећања не само на исконске вредности, него и на заборављену емпатију, природност и нормалност нашег доба.

* * * * * * * * * *

МИЛИЦА КЕЦОЈЕВИЋ (Београд)

1. "МЕЛОДИЈА ЕВРОПЕ", Весна Алексић ("Академска књига")
2. "ГОРДИ И ПОНИЗНИ: ПАРАДОКСАЛИСТИ ФЈОДОРА ДОСТОЈЕВСКОГ", Јован Попов (СКЗ)
3. "ШТА О НАМА МИСЛЕ АНЂЕЛИ", Томислав Маринковић ("Архипелаг")
4. "ВРСТЕ ЉУДИ", Драган Марковић (НБ "Стефан Првовенчани")
5. "БРЗА ПОШТА", Слободан Јовић (СКЗ-НБ "Стеван Раичковић")

Фото З. Јовановић

В. Алексић се, срећом по српску књижевност, вратила путопису. Крећући се кроз простор Европе и делећи са читаоцима властита размишљања и утиске, али и разноврсна обавештења о местима које је посећивала, В. Алексић је успела да оствари један од основних задатака овог, изразито аморфног жанра: да забави и поучи. Полазећи од претпоставке Андреа Жида да је природа већине јунака Ф. М. Достојевског, у основи, парадоксална (заснована на двема супротстављеним цртама, на гордости и понизности, при чему потоњу, идући опет за Жидом, јасно раздваја од понижености), Ј. Попов јунаке поменутог класика руске литературе смешта у три групе: слуге, лакрдијаше и еротичаре, да би се, у склопу треће групе, бавио актерима који испољавају первертиране љубавне склоности, одлике донжуанизма и хомосексуалности. Иако доста различити, нарочито по интонацији певања, Т. Маринковић, Д. Марковић и С. Јовић својим најновијим збиркама изнова потврђују да с разлогом заузимају истакнута места у нашој савременој поезији.

* * * * * * * * * *

ВИКТОР ШКОРИЋ (Ново Милошево)

1. "СЛОВЕНАЧКИ ХХ ВЕК", Владимир Петровић ("Академска књига")
2. "МАРТИН УДИО", Сања Савић Милосављевић ("Бедем")
3. "ЧЕМУ ПЕСНИЦИ", Јадранка Миленковић (Нишки културни центар)
4."ВРСТЕ ЉУДИ", Драган Марковић (НБ "Стефан Првовенчани")
5. "У ИСТО ВРЕМЕ", Милан Тодоров ("Адреса")

Фото Приватна архива

Књига В. Петровића спаја богату историјску грађу и игру стилова кроз жанр биографија. Студиозан приступ и техничка виртуозност у писању кратких прича чине ово дело јединственом књигом у овогодишњем, а, такође, и укупном погледу на нашу књижевност. С. С. Милосављевић успева да развије свој познати књижевни проседе до највиших висина и у овом - свом најуспелијем - роману достиже нову тачку приповедања и још једном се доказује као врсни познавалац усменог говора наших западних крајева. Збирка песама М. Тодорова највише подсећа на шетњу кроз свакодневицу лирског субјекта заокупљеног ситним догађајима из којих израстају метафоре развијене у алегорије. Д. Марковић структурално развија поглед на живот и свет кроза разна занимања којима даје пренесено значење и намеће митопоетске слике помешане гротеском, језичким каламбурима, али и сетном идилом. Дело Ј.Миленковић је књига о читању и важности читања, најлепши апел и кредо за уживање у књижевности, читању, разговору о књигама и писање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БЛИЖЕ СЕ ВЕЛИКЕ ЗАДУШНИЦЕ: Ево како верници треба да се припреме и шта да ураде