ДУХ ДАЈЕ СТВАРАЊУ НЕВИДЉИВУ СУШТИНУ: Интервју са Марком Кусмуком, добитником награде "Момо Капор"
У СВЕЧАНОЈ сали Скупштине града Београда, на дан када је пре 88 година рођен писац и сликар Момчило Момо Капор, награда са његовим именом уручена је сликару Марку Кусмуку.

Фото Јелена Тородовић
Деценију и по откако Капор није међу живима, осим кроз своју књижевну и уметничку заоставштину, његово име живи и кроз ово признање које се наизменично додељује књижевницима и сликарима. Кусмук је седми добитник награде за ликовну уметност. Тако ће управо њему данас бити уручена сребрна плакета са мотивом школица, коју додељује Задужбина "Момчило Момо Капор".
Одлуку о томе, једногласно је донео жири којим је председавао Дејан Ђорић, ликовни критичар, а у коме су још били Драган Јовановић Данилов, књижевник и ликовни критичар, и галеристкиња Сања Бјелановић Јанковић. За своја дела овај уметник је добио бројне награде и признања у земљи и иностранству. Међу њима су прва награда за цртеж фондације Владимир Величковић, прва награда Golden Osten, бијенала у Скопљу, Велика награда Удружења ликовних уметника Србије поводом 100 година УЛУС-а, као и прва награда за цртеж "Златни лав" у Венецији на изложби "Венис Ленд" у организацији Anonima Sogniatori.

Фото Владимир Поповић
И Кусмук и Капор традицију разумеју на онај начин на који су је разумели и западни езотерици - као место одакле оно старо сија новим, оплемењеним сјајем, истакао је жири награде "Момо Капор", који је пронашао и да између двојице аутора постоји "заједничко духовно и душевно дисање"...
На питање шта лично сматра да га највише повезује са Капором, и на који начин, Кусмук у разговору, за "Новости", каже:
- Умjетност за мене није само техника, већ стање свијести и емоције. То је личан процес који повезује мој унутрашњи свијет са спољашњим, кроз сваки потез и боју. Није само изражавање, већ дубок емоционални доживљај, а слично је и код Капора. Између сликара се увијек могу повући паралеле - у начину размишљања, у идејном приступу, у односу према цртежу као основи сваког ликовног језика. Наравно, постоје и бројне разлике - у времену, у медијима, у приступу, aли те разлике нису супротности - оне говоре о томе да умјетност не тражи ускост, већ дубину. Зато ми је посебно драго што је фондација "Момчило Момо Капор" препознала ту ширину - што не тражи искључиво сличност већ на првом мјесту квалитет.
о Ваше слике жири је упоредио и са радовима припадника Медиале, препознавши у њима златни сјај меда, али и магију екстрема. Који је ваш став према наслеђу овог јединственог правца у нашој уметности?
- Као неко ко сликарство доживљава прије свега као личну катарзу, до сада - морам признати - нисам своје стваралаштво посматрао кроз призму одређених умјетничких праваца, па ни кроз поетику Медиале. Мој визуелни језик настајао је из унутрашње потребе, из тишине личног простора, из интуиције и свакодневног рада, без свјесне намјере да припадам одређеном покрету или естетици.
о Критичар Драган Јовановић Данилов сматра да ваша дела имају упориште у тријади: дух-око-рука. Да ли је и за савременог уметника, пред којим стоји читаво мноштво медија изражавања, ова тријада на почетку, и крају пута?
- Тријада дух-око-рука је апсолутно суштинска у свијету умјетности, али дух има приоритет јер је он тај који даје дубљу и невидљиву суштину стварању. Без ока нема свијести о дјелу, а без руке нема трага, али без духа нема истинске креативне намјере. Дух је оно што покреће све остало, што ствара импулс за изражавање и креацију. На тај начин, осјетљиво посматрање и физички чин стварања налазе се у самој сржи мог сликарства.
Међународна афирмација
РОЂЕН 1985. године у Сарајеву, Марко Кусмук је у родном граду дипломирао на сликарском одсеку Академије ликовних уметности. Магистрирао је 2008. године у Риму на Accademie di Belle Arti, такође одсек сликарство. Докторске студије завршио је 2016. одбраном дисертације са радом/тезом под називом "Ликовна деконструкција у дуализму лица и наличја" у класи професора Милоша Шобајића. Овај аутор је од 2007. године приредио 28 самосталних изложби у Србији, Немачкој, Италији, БиХ, Хрватској, Кини, Црној Гори, Македонији, А учествовао је и на групним изложбама у - Кини, Јапану, Италији, Немачкој, Турској, Данској... У последње три године учествовао је у 16 значајних међународних и домаћих уметничких пројеката.
о У галерији "Сањај" у току је изложба на којој су дела настала тако што сте укрстили четкице са Вељком Ваљаревићем. Какав је то изазов за уметника, шта су предности, а шта ограничења такве сарадње?
- Прво бих истако да се и приватно дружимо, што је, морам признати, било кључно за све што је уследило. Tако је, без претјераног размишљања, дошла идеја да заједно радимо. Мој рад је, као и увијек, фокусиран на фигурацију и њену деконструкцију, али оно што је Вељко донио са малим фигурaма и игром простора, употпунило је композицију. Његов приступ, додао је нову димензију овом раду. Тако је на крају настао циклус "Ко је ко", а да не бих више говорио о радовима, најбоље је изложбу погледати лично у галерији "Сањај", гдје ће бити доступна до краја априла.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)