КАКО ЈЕ ЛИНГВИСТА СПАСАО ДИСЕРТАЦИЈУ НАШЕГ НОБЕЛОВЦА: У Музеју у Бачкој Паланци, посебно место заузима мало позната прича (ФОТО)
ЖЕЉА знаменитог Обровчанина, проф. др Антона Шерера (Обровац 1922 - Грац 2015) да се једнога дана врати у родни завичај, одакле је у вихору Другог светског рата отишао не желећи да се прикључи Трећем рајху, и ни по коју цену да остане "хонвед", најзад је испуњена.

ФОТО:Музеј Бачка Паланка
Додуше, не на онај начин како је за живота жудео, али ће сећање на њега трајати и за будућа поколења.
На неизбрисив траг истакнутог европског лингвисте, који је научни живот посветио изучавању и очувању српског језика, сведочиће његови лични предмети и преписка, вредни предмети из епохе раног 20. века, у спомен-соби Музеја у Бачкој Паланци.
А одлука да се на овакав начин одуже славном суграђанину, и отргну га од заборава, уследила је, не случајно, 2024. баш у години када се обележавала стогодишњица доктората Иве Андрића. Шерера и нашег нобеловца повезује мало позната прича о томе како је чувени слависта у деканату Универзитета у Грацу, где је магистрирао 1947, пронашао Андрићеву оригиналну, на немачком језику, руком писану, докторску дисертацију која се сматрала изгубљеном. Ни сам Андрић је није имао, јер је своје примерке изгубио у вихору Другог светског рата.
Сестра убијена у Рацији
ШЕРЕРОВА сестра по тетки Аполонија Лауберт, како је причао, упркос томе што је била Немица, страдала је у злогласној Рацији јануара 1942. године у Новом Саду. Ова професорка гимназије у Новом Саду убијена је заједно са другарицом и колегиницом Маријом Михајловић, када је хтела да је спасе. Покушавала је Аполонија да утиче на немачке војнике, али они нису уважили њене речи и заједно су, загрљене, отишле у смрт.
Како га је потрага за копијом свог магистарског рада - "Паралеле између Гетеовог Фауста и Његошевог Горског вијенца" довела до проналаска Андрићеве докторске дисертације којом је нобеловац стекао академску титулу 1924. године, док је службовао у Конзулату Краљевине СХС, својевремено је Шерер испричао филологу и историчару књижевности професору Зорану Константиновићу, а овај то све педантно забележио.

Антон Шерер, Фото Општина Бачка Паланка
- Службеник у деканату који је чувао ове радове, показао ми је руком на неки стари ормар, који је по налогу декановом, имао да се уклони, јер није било места за њега - записао је својевремено Шерерово сведочење Константиновић.

Иво Андрић, Фото Танјуг
- Ормар је требало прво испразнити и хартију однети на отпад. Још пре него што сам претурајући ове разне рукописе наишао на свој рад, открио сам Андрићеву дисертацију.
Красила га скромност
УЗ невероватан академски успех и признање, предочава директорка Културног центра Бачка Паланка, Шерер је сачувао изузетну скромност и у кореспонденцији са МЗ Обровац, потписивао се "заувек ваш Обровчанин".
Једно од сачуваних је и писмо из априла 2012. године које је Шерер упутио месној заједници, и Леонарду Немету, недавно преминулом бачкопаланачком хроничару, који је много детаља о Шереровом животу сачувао од заборава. На тој коверти послатој из Граца је маркица са Шереровим ликом.
Да је прво угледао свој, како је испричао проф. др Шерер, не би даље ни тражио, и тешко да Андрићева дисертација не би завршила заједно са осталим садржајем овог ормара.

ХРОНИЧАР Зоран Константиновић, Фото САНУ
- Тада нисам знао да ни Андрић више није располагао копијом ове своје дисертације - казивао је проф. др Шерер.
- А, када сам ово, на овакав, необичан начин откривено благо однео код директора универзитетске библиотеке, овај за Андрића уопште није ни знао. Тек када је Андрић постао нобеловац, настала је велика потера и за овим његовим рукописом. Покушаји да се она реконструише на основу текста писаног лично Андрићевом руком на нашем језику, показали су се као безуспешни, све док се није дошло до коначне немачке верзије са којом се овај рукопис могао упоређивати.
Имали истог професора
ШЕРЕР је код професора Хајнриха Феликса Шмита 1946. године положио испит за средњошколског наставника за српскохрватски језик, први такав испит на Универзитету у Грацу после 1918.
- Сећам се да ми је Шмит говорио како је један од његових докторанада био и Иво Андрић, песник и приповедач, коме је збирка пиповедака пред рат била преведена и на немачки језик (Die Geliebte des Veli Pasha, 1939) и који је тада можда био познатији по томе што је као амбасадор Краљевине Југославије представљао своју земљу до Хитлеровог напада на њу - казивао је Шерер академику Константиновићу, шта се дешавало пре него што је пронашао Андрићеву докторску дисертацију.
У спомен-соби Музеја у Бачкој Паланци, централно место заузимаће управо ова прича и заслуга проф. др Шерера. Врло темељно се прикупља и остала грађа.

ПОНОСНА Оља Нађ, Фото Музеј Бачка Паланка
- Ова изложба има изузетан образовни потенцијал, јер говори о човеку који је са великом енергијом превазилазио животне препреке, од безазленијих у детињству, до изузетно озбиљних у околностима Другог светског рата и који је успео да сачува људскост и достојанство, али и велику љубав према завичају - казује нам Оља Нађ, директор Културног центра Бачка Паланка.
- Грађу за поставку тражили смо на најистакнутијим локацијама Шереровог живота, у сећањима Обровчана, а неки од предмета који ће бити изложени, до нас су дошли као поклон, попут клавира који ће бити уврштен у поставку, јер је Шерер био велики познавалац и љубитељ класичне музике.
Докторат
АНДРИЋЕВ докторат у пуном обиму, како у оригиналу на немачком (Die Entwicklung des gesistigen Lebens in Bosinien unter der Einwirkung der turkishen Herrshaft) тако и у преводу ("Развој духовног живота у Босни под утицајем турске владавине") објављен је 1982. године у првом броју "Свезака задужбине Иве Андрића".
У Музеју у Бачкој Паланци дубоко су уверени да ће поставка о проф. др Шереру привући и велики број поштовалаца Андрићевог дела, како из земље, тако и из региона.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)