АНГЕЛИНА СЕ ВРАЋА У ОТАЏБИНУ: Све о чувеној слици Уроша Предића, коју је Србија откупила на аукцији у Бечу (ФОТО)
СРБИЈА је на аукцији Аукцијске куће "Доротеум" у Бечу,јуче откупила уметничко дело "Портрет девојчице са књигом у фотељи" из 1884. године, једног од најзначајнијих српских уметника Уроша Предића и она се коначно, враћа кући!

Урош Предић/Фото ГМС
Ову вест потврдио је и министар културе Никола Селаковић:
- Дивна вест за српску културу! Откупили смо једно дивно, изузетно вредно дело нашег великог Уроша Предића на аукцији у Бечу. Реч је о портрету Предићеве синовице Ангелине, којом ћемо да обогатимо колекцију нашег Народног музеја. Овим откупом наше Министарство културе наставља са политиком враћања српских културних добара у отаџбину.
Министар се захвалио на подршци председнику Републике и првом потпредседнику Владе и министру финансија.
На уљаној слици, величине 21x26 центиметара, у оригиналном масивном раму, приказана је уметникова синовица Ангелина, док се на полеђини налази оригинални запис аутора: "Ова слика је мој рад из год.1884/Урош Предић/22. април 1950".
ЛЕГАТ
УРОШ Предић је умро у 96. години живота и према сопственој жељи сахрањен је у Орловату. После сликареве смрти, на иницијативу Народног музеја Зрењанин, а уз сагласност наследнице Емилије Ђукић, сва уметникова заоставштина која је затечена у београдском атељеу је пренета у ову установу. Тако је формиран Легат Уроша Предића. Међу поклоњеним делима налазе се радови из различитих периода његовог живота - од акварелисаних дечјих цртежа, преко чувене слике "Визија у облацима", до последње, недовршене - "Каменовање Светог Стефана".
Портрет, о којем су "Новости" прве писале и наговештавале да ће ова слика бити враћена у Србију, представља ремек дело академског реализма израженог Предићевим минуциозним поступком у малом формату и очекивало се да ово дело на аукцији достигне између 15.000 и 20.000 евра. Министарство се ипак, јуче није изјашњавало о томе колико је Предићева слика и плаћена.
Слика Ангелине Предић која се продала у "Доротеуму" је до сада чувана по приватним колекцијама у Београду, Новом Саду и Аргентини. Ипак, на крају је ипак, враћена у отаџбину.
Ангелина Предић је на слици приказана удобно заваљена у фотељи, у амбијенту типичне војвођанске грађанске куће друге половине 19.века. Сваком насликаном детаљу је посвећена велика пажња, па посматрач препознаје мекоћу плишаног мебла, текстуру дрвета на намештају, прозирност завеса и обиље чипканих карнера на хаљини. Девојчица је озбиљна, са књигом у руци, а смели поглед упућује директно посматрачу, што све заједно није уобичајен начин приказивања женске деце у оно време. Сасвим је извесно да је уметник у својој братаници препознао паметну, отреситу и знатижељну девојчицу.
Урош Предић се никада није женио и није имао потомство, али је захваљујући својој браћи Стевану и Радивоју имао четири братанице и једног братанца које је веома волео, па се после смрти браће чак и старао о њима. Историчар фотографије Мирослав Александрић у својој личној колекцији чува лепу фотографију с краја 19. века на којој је овековечен Предић са своје четири братанице. Прва девојка десно од њега је баш - Ангелина.
Иначе, Народни музеј Србије у својој Збирци српског сликарства 18. и 19. века поседује педесет дела Уроша Предића из свих стваралачких фаза, од најранијих из 1867. године па све до позних радова с краја четрдесетих година 20. века. Овим откупом ће збирка Народног музеја бити обогаћена још једним изузетним делом дечијих портретских остварења, по којима је Урош Предић био без премца у српском сликарству краја 19. и почетка 20. века.
ОЧУВАЊЕ КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА
МИНИСТАРСТВО културе је, у сарадњи са Народним музејом Србије, а посредством Амбасаде Републике Србије у Аустрији, учествовало на бечкој аукцији и откупом вредног дела Уроша Предића, како се наводи у саопштењу, "наставило политику сакупљања и очувања нашег културног наслеђа" које се налази изван Србије са циљем обогаћивања укупног фонда културног наслеђа Републике Србије.
Због својих уметничких вредности Портрет уметникове синовице Ангелине биће изложен у сталној поставци Народног музеја, заједно и са Предићевом сликом "Вредне ручице" једном од најпознатијих дела српског реалистичког сликарства.
Предић спада међу малобројне српске сликаре који су радо, често и с поштовањем сликали децу, па се може рећи да је дечје портретно сликарство подигао на виши ниво. Управо са портретом детета, под насловом "Надурена девојчица" (данас у Галерији Матице српске), он је 1879. добио престижну "Гундлову награду" Бечке академије за најбољи студентски рад у техници уља на платну.
Већина Предићевих радова са представама деце, као што су "Сироче на мајчином гробу" (првобитно у власништву Михајла Пупина), "Весела браћа" и "Вредне ручице" сматрају се његовим ремек-делима. Занимљиво је да му је за слику "Вредне ручице" позирала братаница Марија Мица Предић која се 1898. удала за композитора Стевана Мокрањца.
Нажалост, многи портрети деце налазе се у приватним колекцијама и врло ретко се излажу.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)