АНГЕЛИНА СЕ ВРАЋА У ОТАЏБИНУ: Све о чувеној слици Уроша Предића, коју је Србија откупила на аукцији у Бечу (ФОТО)

Јелисавета Љутић

29. 04. 2025. у 07:00

СРБИЈА је на аукцији Аукцијске куће "Доротеум" у Бечу,јуче откупила уметничко дело "Портрет девојчице са књигом у фотељи" из 1884. године, једног од најзначајнијих српских уметника Уроша Предића и она се коначно, враћа кући!

АНГЕЛИНА СЕ ВРАЋА У ОТАЏБИНУ: Све о чувеној слици Уроша Предића, коју је Србија откупила на аукцији у Бечу (ФОТО)

Урош Предић/Фото ГМС

Ову вест потврдио је и министар културе Никола Селаковић:

- Дивна вест за српску културу! Откупили смо једно дивно, изузетно вредно дело нашег великог Уроша Предића на аукцији у Бечу. Реч је о портрету Предићеве синовице Ангелине, којом ћемо да обогатимо колекцију нашег Народног музеја. Овим откупом наше Министарство културе наставља са политиком враћања српских културних добара у отаџбину.

Министар се захвалио на подршци председнику Републике и првом потпредседнику Владе и министру финансија.

На уљаној слици, величине 21x26 центиметара, у оригиналном масивном раму, приказана је уметникова синовица Ангелина, док се на полеђини налази оригинални запис аутора: "Ова слика је мој рад из год.1884/Урош Предић/22. април 1950".

ЛЕГАТ

УРОШ Предић је умро у 96. години живота и према сопственој жељи сахрањен је у Орловату. После сликареве смрти, на иницијативу Народног музеја Зрењанин, а уз сагласност наследнице Емилије Ђукић, сва уметникова заоставштина која је затечена у београдском атељеу је пренета у ову установу. Тако је формиран Легат Уроша Предића. Међу поклоњеним делима налазе се радови из различитих периода његовог живота - од акварелисаних дечјих цртежа, преко чувене слике "Визија у облацима", до последње, недовршене - "Каменовање Светог Стефана".

Портрет, о којем су "Новости" прве писале и наговештавале да ће ова слика бити враћена у Србију, представља ремек дело академског реализма израженог Предићевим минуциозним поступком у малом формату и очекивало се да ово дело на аукцији достигне између 15.000 и 20.000 евра. Министарство се ипак, јуче није изјашњавало о томе колико је Предићева слика и плаћена.

Слика Ангелине Предић која се продала у "Доротеуму" је до сада чувана по приватним колекцијама у Београду, Новом Саду и Аргентини. Ипак, на крају је ипак, враћена у отаџбину.

Ангелина Предић је на слици приказана удобно заваљена у фотељи, у амбијенту типичне војвођанске грађанске куће друге половине 19.века. Сваком насликаном детаљу је посвећена велика пажња, па посматрач препознаје мекоћу плишаног мебла, текстуру дрвета на намештају, прозирност завеса и обиље чипканих карнера на хаљини. Девојчица је озбиљна, са књигом у руци, а смели поглед упућује директно посматрачу, што све заједно није уобичајен начин приказивања женске деце у оно време. Сасвим је извесно да је уметник у својој братаници препознао паметну, отреситу и знатижељну девојчицу.

Урош Предић се никада није женио и није имао потомство, али је захваљујући својој браћи Стевану и Радивоју имао четири братанице и једног братанца које је веома волео, па се после смрти браће чак и старао о њима. Историчар фотографије Мирослав Александрић у својој личној колекцији чува лепу фотографију с краја 19. века на којој је овековечен Предић са своје четири братанице. Прва девојка десно од њега је баш - Ангелина.

Иначе, Народни музеј Србије у својој Збирци српског сликарства 18. и 19. века поседује педесет дела Уроша Предића из свих стваралачких фаза, од најранијих из 1867. године па све до позних радова с краја четрдесетих година 20. века. Овим откупом ће збирка Народног музеја бити обогаћена још једним изузетним делом дечијих портретских остварења, по којима је Урош Предић био без премца у српском сликарству краја 19. и почетка 20. века.

ОЧУВАЊЕ КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА

МИНИСТАРСТВО културе је, у сарадњи са Народним музејом Србије, а посредством Амбасаде Републике Србије у Аустрији, учествовало на бечкој аукцији и откупом вредног дела Уроша Предића, како се наводи у саопштењу, "наставило политику сакупљања и очувања нашег културног наслеђа" које се налази изван Србије са циљем обогаћивања укупног фонда културног наслеђа Републике Србије.

Због својих уметничких вредности Портрет уметникове синовице Ангелине биће изложен у сталној поставци Народног музеја, заједно и са Предићевом сликом "Вредне ручице" једном од најпознатијих дела српског реалистичког сликарства.

Предић спада међу малобројне српске сликаре који су радо, често и с поштовањем сликали децу, па се може рећи да је дечје портретно сликарство подигао на виши ниво. Управо са портретом детета, под насловом "Надурена девојчица" (данас у Галерији Матице српске), он је 1879. добио престижну "Гундлову награду" Бечке академије за најбољи студентски рад у техници уља на платну.

Већина Предићевих радова са представама деце, као што су "Сироче на мајчином гробу" (првобитно у власништву Михајла Пупина), "Весела браћа" и "Вредне ручице" сматрају се његовим ремек-делима. Занимљиво је да му је за слику "Вредне ручице" позирала братаница Марија Мица Предић која се 1898. удала за композитора Стевана Мокрањца.
Нажалост, многи портрети деце налазе се у приватним колекцијама и врло ретко се излажу.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСИЈУ ОБРАДОВАО ЈЕДАН СРПСКИ ПОТЕЗ: Руси ликују, а шта ће рећи Запад?