НОСЕЋИ СТУБ СРПСКЕ КУЛТУРЕ: Библиотека Матице српске свечаном академијом прославила свој дан, Драгану Јовановићу Данилову уручена награда

Љиљана Прерадовић

29. 04. 2025. у 16:52

БИБЛИОТЕКА Матице српске јесте једна од две српске националне библиотеке и као чедо саме Матице која јесте носећи стуб и камен савремене српске културе, културне, а можемо рећи слободно и хуманистичке научне мисли.

НОСЕЋИ СТУБ СРПСКЕ КУЛТУРЕ: Библиотека Матице српске свечаном академијом прославила свој дан, Драгану Јовановићу Данилову уручена награда

ФОТО.Љ.П.

Она је, много више од библиотеке. Она није само место где се чувају ретке, рукописне књиге. Највећа збирка таквих књига у Србији се налази управо у Библиотеци Матице српске а друга јесте, дакле друго место где се чува највећи број српских рукописа и рукописних књига јесте Света српка царкска лавра манастир Хиландар.

На свечаној академији поводом дана Библиотеке Матице српске, то је данас рекао Никола Селаковић, министар културе, подсећајући да је прошле године прослављено 200 година Летописа Матице српске, а да догодине славимо 200 година Матице.

ФОТО.Љ.П.

- И све ово што чинимо и радимо под покровитељством председника државе уз помоћ министарства културе и читаве владе,и онај велики посао који се налази пред нама, јесте управо начин да се одужимо нашим великим славним прецима који су визионарски размишљајући пре два века, одважили се да створе нашу Матицу као прву установу такве врсте у читавом словенском свету – рекао је министар Селаковић. - Матица српска заједно са Митрополијом карловачком и славном српском војском јесу управо та три најзначајнија фактора која су довела до националног ослобођења и уједињења нашег народа и то никада не смемо да изгубимо из вида.

С друге стране, како је додао Селаковић, Министарство културе у свом стратешком деловању као и у будућој изради Националне стратегије развоја српске културе посебан значај ће придавати управо књизи, као осовини, стожеру једне цивилизоване нације, једне културе. 

- Треба да вратимо књигу са маргине управо у средиште наше културе и на том послу нашем задатку стратешком велику помоћ и подршку имамо од саме Матице, посебно од Библиотеке Матице српске и њеног управника, Селимира Радуловића, који заиста целог себе даје књизи. И трећи сегмент који нарочито помињем то је Издавачки центар Матице српске који ради неуморно – рекао је министар Селаковић. - Уверен сам да би у једном тренутку када се за то поклопе неки различити фактори а мислим да се поклапају, могао да прерасте у једну врсту српског енциклопедијског завода, на томе ћемо радити у будућности.

ФОТО.Љ.П.

Матица, како је рекао Селаковић, има потенцијал који може да изгради такву једну установу, и оно што је одлика читаве Матице српске у претходноих 200 година јесте да се у њој неуморно ради и ствара. Матица је једна а око ње настају бројне радилице и те радилице стално стварају једну нову вредност за српску културу. Управо на том послу Матица српска, али и Библиотека могу да рачунају на пуну подршку и посвећеност Министарства културе и читаве владе Србије.

Селимир Радуловић, управник Библиотеке Матице српске, изразио је радост поводом великог дана Библиотеке Матице српске , и како је рекао, великог дана за све нас и за Матицу српску и српску културу. 

- Прошле године обележили смо 200 година летописа Матице српске. Те прве часописе Летописа отишли су у свет Беч, Пешту СантПетерсбург, па смо сада добили поклон 70, 80 књига као дар уздарје за уздарје – рекао је Радуловић. - Прве часнице Летописа и те књиге то су први фондови Библиотеке Мартице српске. И толико година након тога, данас је то је једна од две националне библиотеке са више до четири милиона књига и публикација и са више од милион и по у електронској форми.Може се рећи да је Библиотека Матице српске уз нашу другу библиотеку, Народну библиотеку две националне библиотеке украс нашег библиотекарства.

ФОТО.Љ.П.

- Сад живимо у једном свету када се најављује крај књиге, ја једноставно као човек књиге у то не верујем мислим да је књига посебно у данашњем свету неопходна и да је књига кључ од наше српске куће, као што је кључ сваке нормалне европске куће – рекао је Радуловић. - Кад смо са књигом личимо на биће, а без књиге личимо на небиће.

Драган Станић, председник Матице српске, рекао је да је Библиотека свој дан одабрала да је подсећа на онај тренутак када је Матица из Пеште прешла у Нови Сад, јер је овде било повољноијих околности.

- То је Матичин систем рада, односно једна од основних идеја, увек тражимо најпогодније облике како можемо реализовати своју мисију у сви околностима, ма какве оне биле – истакао је Станић. - Увек се нешто позитивно и добро може урадити. Мислим да нам је то наук и данас а и за нека будућа времена.

ФОТО.Љ.П.

На свечаности поводом дана Библиотеке Матице српске, уручена је награда Златна књига Бивлиотеке Матице српске, која је ове године припала Драгану Јовановићу данилову.

Захваљујући на награди, писац је рекао да су писци писц пре свега библиотекари, па тек онда писци, јер не може бити писање књига без културног капитала, без те подлоге.

- Сама награда Златна књига Матице српске има у свом наслову има злато То, наравно нису оне златне полуге које су чувају у сефовима банака, већ оно душевно, духовно етерично злато, оно које може да зари само из великих уметничких дела – рекао је овогодишњи лаууреат. - Наравно, да је велика част добити награду, овде, у овој институцији у једној од најзначајнијих и најлепших која заправо представља једно огледало српске културе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку

ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.

29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21

Коментари (0)

ЗБОГ СРБА СЕ МЕЊА НБА ОЛ-СТАР?! Историјска промена на помолу, али ће ово сада гледати цео свет!