СТИЖЕ НОВАЦ У БАЈИНУ БАШТУ: Конкурсом „Градови у фокусу“ опредељено више од 30 милиона динара за завршну фазу Дома ћирилице
ОПШТИНА Бајина Башта добија у оквиру програма „Градови у фокусу“ ове године 33,3 милиона динара за завршну фазу реализације Дома ћирилице у објекту некадашње школе у Рачи - првог националног музеја у Србији посвећеног ћирилици као делу нематеријалне културне баштине.

Фото: Министарство културе
Средства су опредељена за реализацију сталне поставке у Музеју ћирилице а уговор су данас потписали министар културе Никола Селаковић и председник Општине Бајина Башта Миленко Ордагић.
„Када на овај уговор вредан 33.300.000 динара додамо износ средстава која су обезбеђена у претходне две буџетске године, 2023. и 2024. долазимо до преко 70.000.000 динара уложених управо у овај капитални пројект у српској култури и српском културном простору, у ову стару сеоску школу која је била предодређена да нестане са лица земље и пропадне као многе друге сеоске школе у Србији у којима више није било деце. Музеј ћирилице је национална установа коју смо формално-правно основали на седници Владе Републике Србије на Дан словенске писмености, Дан Светих Ћирила и Методија 24. маја ове године са циљем да буде установа заштите културног наслеђа, али и да буде установа савременог стваралаштва. Ми ћемо овде до краја године поставити једну озбиљу, модерну, савремену музејску поставку која ће пратити историју српске ћирилице кроз време до данашњег дана, а сама установа бавиће се оним што јесте садашњост за нашу ћирилицу и оним што треба да буде њена будућност“, истакао је Селаковић.
Министар је додао да ће Музеј ћирилице у објекту некадашње школе у Рачи бити тежишна установа промоције и заштите нашег националног писма.
„Ћирилица није само средство комуникације. Ћирилица је за нас Србе у апсолутном смислу упориште националног и културног идентитета. Она је наша спона са нашим прецима, она је наша спона са прошлим временима и са свим оним што је у српској култури стварано у периоду дужем од једног миленијума. Ћирилица мора да буде и обележје савремене и будуће српске културе. Ћирилица је та референтна тачка у којој треба да видимо да ли живимо у новој српској култури или живимо у постјугословенској култури и зато је ова установа изузетно важна“, рекао је Селаковић.
Министар је најавио да ће до краја лета бити одржана прва заједничка седница два савета за српски језик – савета из Републике Србије и Републике Српске управо у Рачи „која остаје седиште ћириличке писмености за читав српски културни и духовни простор“ а да ће Музеј ћирилице бити отворен и пре краја ове године.
„Апсолутно сам уверен да је ово био само први, али најтежи корак који треба да направимо да једном селу као што је предивно село Рача које има сјајну и вредну историју, обезбедимо и сјајну и вредну будућност“, поручио је министар Селаковић.
Подсећајући да је програм „Градови у фокусу“ започет 2016. године, прве у којој је након озбиљних економских реформи у државном буџету забележен плус и када је тадашњи председник Владе Александар Вучић поднео иницијативу да се издваја више новца за културу, Селаковић је указао да је Бајина Башта ове године добила највећи појединачни износ средстава кроз овај конкурс којим је током 10 година Министарство културе обезбедило 2.382.000.000 динара за реновирање запуштених и девастираних установа културе а да је у Рачи реализован један потпуно нов пројекат обновом старе и напуштене школе.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)