Кад генерал - војни експерт, пише крими роман: Слабости су свима исте
НЕ догађа се тако често да војни експерти и генерали пишу кримиће, и то врло успешне. Таква судбина задесила је Младена Вуруну (1963) коме је недавно изашао други крими-роман "Отров, банка и треће писмо", у издању "Архипелага". Овај веома даровити писац, иначе, докторирао је на Војној академији, аутор је више стручних и научних радова и једног уџбеника, по чину је генерал-мајор, а по професији начелник Управе за одбрамбене технологије у Министарству одбране.

Фото: Новости архива
У "Отрову..." читалац прати узбудљиву причу која се одиграва шест дана у Београду, где два главна јунака, писац у покушају и полицијски инспектор Петров, покушавају да реше тајанствено убиство које је потресло град.
- Пажња читалаца је важна и текст који није у стању да ту пажњу зароби, да читаоца изведе из физичког света и смести у нову стварност, није успешан текст. Бар није успешан у читалачкој рецепцији. Актуелни догађаји у вези са пандемијом упозоравају нас да пребацивање у већу брзину живљења у доба глобализма можда и није била мудра одлука, али дух из боце је ослобођен и то стање, по свему судећи, неће се променити. Но, и поред свега, брза прича је својствена крими-жанру. Моји су напори стога усмерени ка писању романа који се могу прочитати у даху. Надам се да том брзином неће бити и заборављени - каже, за "Новости", Младен Вуруна.
КУЛТУРЕ НИСУ ИЗОЛОВАНЕ
ВУРУНА је током официрске каријере живео широм бивше Југославије, што му је пружило могућност да "упозна културе које нису и не могу бити изоловане, а ни саме себи довољне". - Чини ми се да захваљујући томе лакше пишем романе који би требало да буду разумљиви и изван простора и времена унутар којих се одвија радња. У једном од њих употребио сам неколико идиома да бих дочарао расколе и изазове с краја осамдесетих са којима се суочила група младих људи. У рукопису на којем сада радим поигравам се словеначким језиком.
У позадини убиства аутор нам нуди слику стварности, мутних послова, корупције...
- Мутни послови нису својствени неком одређеном друштву, времену или простору. Они су свуда и увек присутни, са нама су од освита цивилизације и вероватно је то разлог зашто је крими-жанр у књижевности и филму толико популаран. У двадесет први век ушли смо са илузијом да је све могуће и да нам је све доступно. Корпоративно-финансијски центри моћи и електронски медији подижу маглу у којој смо скоро изгубили способност да препознамо лаж, па су и непочинства мање видљива. Али су зато врло инспиративна за мисао и машту.
Вуруни је "Отров..." други кримић, а на питање шта га привлачи том жанру одговара - "прича о друштву".
- Крими-роман има мање-више типске ликове, скројене према обрасцу који не оптерећује заплет. Али, у том заплету увек је главни лик заједница у којој се дешавају криминалне радње. То су романи који говоре о слабостима људског друштва на начин који је занимљив широј читалачкој публици. А слабости су нам исте и оне су показатељ колико друштва личе једно на друго. Крими-жанр је присутан и код књижевних стваралаца који су етаблирани као "озбиљни" писци.
Вуруна каже да су његова два животна позива - војнички и списатељски - добро усклађени, јер су различити.
- Данас је професија писац такорећи ишчезла. Живети од писања једнако је тешко као и научити некога да ствара књижевна дела. Не бих рекао да професија писац не постоји, али у малим језицима веома мали број људи може да плаћа рачуне пишући књиге. Данас имамо људе који објављују вредне књиге, а раде друге послове. Можда није довољно често да униформисана особа и писац обитавају у једној личности, али није неспојиво и већ је виђено. Историја српске књижевности памти "униформисане" писце. Коча Поповић је, на пример, један од њих.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)