КЊИГЕ СРПСКОГ НОБЕЛОВЦА И ДАЉЕ ИЗАЗИВАЈУ ВЕЛИКУ ПАЖЊУ: Андрића желе и на малајаламском
ИНТЕРЕСОВАЊЕ страних и домаћих издавачких кућа за дела Иве Андрића континуирано је и необично интензивно.

Фото: ВН
То потврђује податак да су само ове године потписана или су у поступку потписивања 62 уговора са издавачима. Тако ће се књиге српског нобеловца поред српског појавити на кинеском, корејском, јапанском, румунском, турском, грчком, украјинском и енглеском језику.
Ово истичу у Задужбини Иве Андрића која се и у 45. години постојања стара о издавању дела књижевног великана, помажући истраживања о његовом стваралаштву и животу.
- Иво Андрић спада у ред оних добитника Нобелове награде за књижевност чије име, упркос протоку времена, не бледи, а чије дело једнако окупира пажњу у свету - каже, за "Новости", др Жанета Ђукић Перишић, управник Задужбине.
- Пре свега због високе уметничке вредности Андрићевог дела и његовог универзалног значења, али и због Нобеловог признања које је несумњиво магнет и за читаоце и за издаваче, Андрић се, и четрдесет пет година после смрти, преводи, објављује и чита широм планете. До сада су Андрићева дела преведена на 50 језика. Могу се наћи у књижарама готово свих европских земаља, (на пример, у Шпанији је преведен на сва четири званична језика - кастиљански, каталонски, галицијски и баскијски), појављују се нови, савремени преводи (на француском, италијанском, бугарском, грчком, румунском, турском и другим), а и читалаштво далеких земаља и култура попут кинеске, јапанске, корејске, бразилске - последњих година добија издања Андрићевих дела. Од Андрићеве задужбине у последње време издавачи траже права и за објављивање на малајаламском и бенгалском језику, на малтешком, казахстанском, на персијском...

Фото: ВН
И у време епидемије короне, Андрићева задужбина је наставила са редовним радом, не одустајући од својих пројеката. Уз пет књига трећег кола Критичког издања Иве Андрића, у току је припрема и критички приређеног романа "Госпођица", који ће бити објављен до краја године. Предат је у штампу и годишњак "Свеске" Задужбине Иве Андрића, чиме се наставља редовно објављивање јединог часописа у нашој култури посвећеног делу и животу једног писца.
У Задужбини истичу да су врата ове институције свакодневно отворена за истраживаче и научнике који се баве Андрићем: богат књижни и архивски фонд настао са идејом да се на једном месту сакупи што више података о писцу, модеран је пример неке врсте "Александријске библиотеке", посвећене делу и несвакидашњем богатом животу писца коме српска култура дугује много: Захваљујући Андрићу на мапи светске литералне баштине српска књижевност зрачи сјајније.

Фото: ВН
УПРАВНИ ОДБОР
НА предлог Одељења језика и књижевности, Извршни одбор САНУ недавно је изабрао Управни одбор Задужбине. За председника је именован Миро Вуксановић, за потпредседника проф. др Стојан Дабић, а чланови су академици Душан Ковачевић и Горан Петровић, проф. др Стојан Ђорђић, проф. др Срето Танасић, књижевник Радован Бели Марковић, новинар Радован Поповић и др Марко Недић.
Препоручујемо

АНДРИЋЕВИ СТВАРАЛАЧКИ ЗАНОСИ: Шта ново критичко издање говори о српском Нобеловцу
28. 07. 2020. у 13:42

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)