КЊИЖЕВНА КРИТИКА : Књига континуитета
Никола Маловић, "Галеб који се смеје", "Књига комерц"
Књига српског писца Николе Маловића "Галеб који се смеје", иако се најчешће одређује као алегоријски роман, заправо је енциклопедијског карактера. Да би се допрло до свих његових слојева и универзалности која на високоуметнички начин заокупља читаоце свих генерација - потребно је истражити баш ту његову особину.
"Галеб који се смеје" је књига континуитета. Такве књиге данас веома ретко срећемо у актуелној књижевној продукцији зато што већина има одлике времена у којем настаје - па удовољава укусу публике која нема изграђену читалачку културу, већина се одликује политичком коректношћу, површношћу. Ову књигу одликује све супротно од тога. Она подразумева захтевног, радозналог и посвећеног читаоца различитих генерација, који је отвореног ума, попут оних који бирају књиге из култне херцегновске књижаре "Со", која је такође нашла место у овом роману, а у којој се, по идеји писца Николе Маловића, који је такође лик из овог романа, оне објављују, а потом на јединствен начин достављају.
Ова књига, за коју се у поднаслову каже да је и за децу и за одрасле, заправо је за оне који читају "Малу сирену", који су с разлогом задивљени биографијом галеба Симона, главног јунака овог романа, који ће "Галеба који се смеје" разумети и као књигу о пријатељству (галебова Симона и Спиридона или пак о пријатељству галеба и човека - Симона и писца), или пак књигу о злу и мржњи (црнокљуног галеба Бруна према другим галебовима који у миру живе на Мамули), или као породични роман (у коме родитељи личним примером уче децу најзначајнијим људским, моралним вредностима), или пак као историјски - који садржи кључне чињенице о настанку градова Котор и Херцег Нови, историјат бокељских цркава, копнених и острвских утврђења, најважнијих образовних и културних установа. Овај роман може се читати и као специфичан путопис који нас упознаје са изузетним местима најлепшег залива на свету, који бруси читалачки укус, спрема читаоца за читање "Историје бокељског поморства" Предрага В. Ковачевића или пак књиге о Зетској епископији коју је пре 800 година основао Свети Сава.
"Галеб који се смеје" истовремено је и особена врста речника и књига о значају језика у ком су приступачна значења термина и данас живих у језику Бокеља, а који сведоче о кретањима народа и њиховом мешању кроз историју овог залива.
Уважавајући њен алегоријски слој разумећемо да је то и књига о различитим заблудама - од оне да се добро може јести, а не ловити, да је дозвољено издати ближње заради пуног стомака, али и о заблудама у вези с језиком које лоше утичу на јединство народа - и галебова:
- Како то може бити да један галеб не разумије другога? - питао је мајку галеб Симон.
- Живимо у временима када и исте птице не морају исто да мисле. Желе птице понекад да се угледају на људе.
- Је ли то добро?
- По јединство галебова сигурно није.
"Галеб који се смеје" је књига о љубави и слободи. Писцу чији јунак галеба назива "сине", писцу у чијој се књизи галеб своме породу обраћа са "душо мала пругастоплава", писцу чији галебови сагледавају свет и са висина нама недостижних и са нулте надморске тачке, с које сведоче о прожимању, али и неразумевању светова, треба веровати.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (1)