ИНТЕРВЈУ Најл Мекен: Са животињама је лако радити

Н. Д.

21. 09. 2020. у 10:58

ЗА Најла Мекена (38), биолога, истраживача и оснивача Спасилачке службе националних паркова, може се рећи како су добробит и очување дивљег света његова животна мисија скоро две деценије.

ИНТЕРВЈУ Најл Мекен: Са животињама је лако радити

Фото Вијасат

Ипак, овај модерни Индијана Џонс, у ексклузивном интервјуу за "ТВ новости", поводом друге сезоне његовог серијала "Највећи и најјачи" (на каналу Вијасат нејчр петком у 19.00) открива да има још једну, можда чак и важнију.

- Откад сам живот посветио дивљини, настојим да искореним људски страх према њој. Људи се по правилу плаше оних највећих и наизглед најопаснијих животиња, а испоставило се да су управо те животиње и најугроженије. Мој циљ већ дуже од две деценије је да умањим јаз који постоји између човека и звери, и да научим људе да не могу да живе без природе. Ове године имао сам велику помоћ од савезника коме се нимало не радујем. Ковид 19 показао нам је колико је природа супериорнија од нас и колико величина уме да завара - поручује Мекен, на почетку разговора за "ТВ новости", откривши да је свет биљака и животиња заволео са свега шест година.

* Да ли сте имали узоре који су помогли у откривању ваше љубави према природи?

- Највећи узори у животу увек су ми били родитељи. Обоје су били биолози. Отац је дуго радио на Антарктику, углавном се фокусирао на изучавање фока, али истраживао је и друге врсте које тамо живе. За разлику од њега, мајка је радила под врелим сунцем источне Африке, као и у Хондурасу, следећи више неки мој данашњи сан. Бавила се великим животињама. Они су ми били највећа инспирација у младости. Затим је дошло тинејџерско доба, када сам почео да обожавам оно што ради Дејвид Атенборо. Његова страст, огромно знање и љубав и разумевање за свет природе били су велика инспирација за мене као и за многе генерације биолога.

* Ипак, у једном тренутку љубав према животињама је превагнула?

- Чини ми се да сам од самог почетка свог дружења са природом знао да сам више љубитељ животиња него биљака. Човека увек више привлачи оно што мора да јури и осваја, а не оно што је ту пред њим, непомично. Тада сам решио да биљке нису за мене и почео сам да се интересујем за животиње. У неком тренутку помислио сам да ћу се бавити птицама, што је такође дивно, али нема много авантуристичког у томе. Због тога сам се фокусирао на сисаре, и то на оне крупне, а понекад и опасне.

* Већ на тим првим корацима решили сте да очување животињског света буде окосница вашег рада?

- Да, то заиста јесте најважнији део моје каријере и на неки начин моја животна мисија. Рад на телевизији и емисији помажу ми да ту мисију промовишем, и да гледаоцима пренесем зашто је брига за нашу околину од кључне важности и за наш опстанак. Међутим, мој посао није само оно што видите на ТВ екранима. Свакодневно сам укључен у рад моје организације "Спасилачка служба националних паркова". То је нешто што сматрам својим најважнијим доприносом.

* Сећате ли се првог сусрета са неком угроженом животињом?

- Имао сам ту срећу да као мали, са свега 15 година, део живота проведем у Аустралији. Она има богату флору и фауну. На овом континенту живи више од 700 врста птица, а да не говоримо о рептилима и осталим животињама. Међутим, на мене је тада највећи утисак оставила крхкост тог екосистема, будући да су крчење шума, развој индустрије и рударства уништили домове милиона животиња преко ноћи. Уплашио сам се да ће животиње у којима сам ја уживао као мали, са тих 15 година, нестати са лица планете док моја деца стасају.

И ЧОВЕК ЋЕ ПОСТАТИ УГРОЖЕНА ВРСТА

* СЕРИЈАЛ "Највећи и најјачи" нам на најбољи начин дочара све оно са чиме се сусрећете на терену. Шта је за вас био највећи изазов у раду?

- Заиста сам поносан на оно што сам урадио са том емисијом. Највећи изазов ми је био да укажем на важност концепта конзервације природне средине. Људи се плаше великих и опасних животиња, а њима је често најпотребнија помоћ. Радећи на емисији схватио сам да су људи увек највећи изазов. Са животињама је лако радити. Већина људи не разуме ово чиме се бавим, углавном на терену све посматрају са подсмехом и цинизмом. Размишљају само о профиту, а не о будућности свог окружења. Због тога се увек трудим да не испадне да попујем људима, већ да их на неки начин едукујем и зближим са животињама. Ако својим радом успем само једног човека да убедим да постане биолог а не банкар, сматраћу да је мој живот имао сврху.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

НИКАДА НЕЋЕМО САЗНАТИ ПРАВУ ИСТИНУ: Сабаленка проговорила о допингу