ЛЕПОТА МАЛИХ СТВАРИ: Награда "Десанка Максимовић" свечано уручена Томиславу Маринковићу
У АТРИЈУМУ Народне библиотеке Србије у среду је свечано додељена угледна награда "Десанка Максимовић" за укупан допринос српској поезији, чији је овогодишњи добитник Томислав Маринковић (1949), који, иначе, живи у Липолисту код Шапца.

Томислав Маринковић / Фото Ж. Кнежевић
Статуету са ликом омиљене песникиње и Повељу уручила је Светлана Шеатовић, управник Десанкине задужбине и председник жирија у коме су били и: Тања Крагујевић, Владимир Копицл, Слободан Зубановић и Соња Веселиновић.
- "Речита тишина" Маринковићеве поезије савременог читаоца доводи до заборављених вредности наше цивилизације у сталном убрзању света. Сасвим тиха личност песника обележава и његову поезију, без наметљивости, сувишних речи и позерског става. Његова поезија помера границе српске поезије филозофијом малих ствари, носталгијом за светом у коме нисмо остварили снове, али смо открили најдубљи смисао нашег окружења. У том аспекту Маринковић је веома близак песничком делу Десанке Максимовић, оствареном у влатима траве, цвркуту птица и гласовима сасвим обичних људи њеног ваљевског краја - рекла је Шеатовићева.
Истакавши како књижевна критика још није изрекла оно што је давно учинила читалачка публика, видевши у Десанки класика националне књижевности и једну од водећих фигура српске културе 20. века, Маринковић је понудио одговор на питање зашто је њено стваралаштво постало неодвојиво од народа коме припада:
- Њено песничко биће је судбину народа и његову историју преузело на себе, и том задатку служило марљиво и са нескривеном љубави и поносом. Она је песникиња велике доброте, оне душевне лепоте коју је исијавала и према људима, и према природи, и према Богу, па је и њена поезија са распоном који се протеже од лирског до рефлексивног, универзална химна љубави.
Лауреат је указао на два тока у Десанкином песништву - на родољубиву лирику која је највише дошла до изражаја у "Крвавој бајци", која је остала високи морални и хуманистички стуб српске поезије, и на мотиве природе у којој се налази веза са прошлошћу и непресушна радост живљења садашњег тренутка.
Десанкине и Маринковићеве песме читала је глумица Рада Ђуричин.
О ЋОПИЋУ
ОНО што је Десанка Максимовић написала у предговору "Изабраним причама" Бранка Ћопића, добрим делом се може узети и као скица за њен лични песнички и људски портрет - рекао је Маринковић. - Она каже да Ћопић "своју славу не дугује само лепоти стила, добром језику, већ највише што воли људе и то воли највише оне којима је љубав најпотребнија; децу, старе и напаћене, судбином уцвељене и сањалице. Воли људе свог завичаја".
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)