ЧУДА ЖИВЕ У НАМА: Андреа Ивановић Јакшић о делима изложеним у београдској и крагујевачкој "Рими"
ПРВИ пут галерија "Рима" прошле недеље је, два своја простора, у Београду и Крагујевцу, испунила делима једног ствараоца.

Фото З. Петровић
Ту част указали су сликарки Андреи Ивановић Јакшић, њеним "узбурканим" великим форматима филозофско-поетских назива ("Волим своју судбину. Дишем", "Филозофирање чекићем", "Човек је лавиринт", "Ноћ на земљи-Бестемљено тло - Преображај стварности"...), од којих су неки, у склопу свог наступа, представљени недавно и на међународном сајму уметности у Бечу.
- Покушавам да стваралаштво из мене тече најприродније могуће - објашњава, за "Новости", уметница чији су радови од папира, картона и памука у сталном преображају, још у самом процесу рада. - На класично платно, натегнуто на блинд рам, наносим ручно рађену папирну масу, насталу потапањем картона у воду, да се распада, топи... Онда га преображавам, стављам на платно, где се дугим сушењем извлачи влага. Та маса се потом поново загревањем преображава у нешто друго. Уз воду, користим и друге природне елементе, као што је ватра.

"Човек је лавиринт", Фото приватна архива
Сам дуготрајан процес настанка радова у супротности је са "инстант решењима" времена у коме живимо:
- Покушала сам да из мене изађе нешто што је исконски. Да то буде као из дубине вулкана.
Или, нешто ископано из земље, што је ту лежало хиљадама година.
И мисао на коју се наслања њено стваралштво, старија је од два миленијума, сеже до античке грчке филозофије, тачније Хераклита:
- Размишљајући о његовој филозофији и само време, као категорија, постаје нам недефинисано и не можемо га ухватити - додаје сликарка.
- Баш као што је говорио да се два пута не може ући у исти ток реке, и да је све у промени, тако ми се чини и да се све око нас, па и време, комеша, спаја, таласа, улази једно у друго... Сви смо једно.
БОЈЕ ВАТРЕ И ДРВЕТА
На радовима ове ауторке присутна је како каже једина боја - природна:
- Нема хемије, у класичном смислу. Доминирају боја ватре и природног дрвета. То је зато што су слике унутрашње, органске. Оне су тродимензионалне. Више су слика-објекат.
Иако је читав свет у сталној промени, људски проблеми остали су исти, још из доба Хераклита, наставља саговорница:
- И даље смо људи. Човек је човек, без обзира колико сада има и друштвених мрежа и нових модела телефона. Јесте се отуђио од самог себе, али и даље је исти, са свим својим нагонима, пороцима, лепотама, контрастима, светлошћу и тамом.
А потпуно тамно је и дело названо "Меморија". Уметница која нам открива како јој је учешће на Viennacontemporary дало ново надахнуће и могућност да се самери са савременим стваралаштвом у Европи, то објашњава:
- Сви ми имамо своја сећања, неке своје ожиљке и чуда која су у нама. Црна боја сугерише да је то нешто унутрашње. Код мене је доминантно то што све тамно изнутра излази напоље - на светлост. Све је у контрастима, борби супротности: тама-светло, црно-бело. Живот не би постојао да нема смрти, као што смрти не би било без живота. Како бисмо знали да је нешто добро, ако не постоји лоше. И обрнуто.

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)