ПЛИВАО УЗВОДНО, ПЛОВИО УЗ ВЕТАР: Одржан научни скуп у Српској књижевној задрузи о делу Јована Радуловића
ЖЕЛЕЋИ да се одужи једном од својих највернијих аутора Јовану Радуловићу (1951-2018), Српска књижевна задруга организовала је научни скуп о делу овог врсног приповедача, романописца и драмског писца.
У кратком уводном слову др Душан Иванић је истакао да је непотребно трошити речи на оно што сви знају: да је Радуловић један од најистакнутијих српских писаца из Хрватске и да је врло много урадио на афирмисању националне свести српских књижевника из ове бивше југословенске републике.
- Јован Радуловић нема почетничке књиге - он је у српску књижевност ушао као готов и зрео писац књигом приповедака "Илинштак" (1978), којој је била додељена па одузета Октобарска награда. Од прве се видело да је то писац са словенском књижевном судбином. То ће потврдити и другом књигом приповедака, а нарочито представом "Голубњача". Како тада, тако до краја живота остао је писац који је пливао узводно и пловио уз ветар, што ће рећи - писац за поштовање. Његова дела су остала отпорна на сваку политичку функционализацију и дисквалификацију - рекао је др Јован Делић.
Долазећи из Далмације, и то после тако великих и важних приповедача, као што су Симо Матавуљ и Владан Десница, Јован Радуловић је већ у првој књизи показао да ће га постојано опседати судбине Срба на простору са кога су они данас готово нестали, рекао је др Радивоје Микић и додао:
- Мада се о њему говори као о приповедачу који је снажно ослоњен на традицију, мора се имати у виду да он у приповедање уводи и елементе хронике, желећи, сасвим очигледно, да судбине својих јунака посматра у процесима дугог трајања, укрштајући тако историју и причу, градећи слику људске судбине која је постављена на врло широку временску подлогу.
Указујући на домете романа "Од Огњене до Благе Марије", др Марко Недић је истакао како су првим кратким поглављима читаоци увођени у атмосферу наговештене не само појединачне него и колективне историјске драме у којој се нашао српски народ током операције "Олуја" на Српску Крајину:
- За тему своје прозе увек је бирао оне животне ситуације у којима се релативно лако могла формирати добро развијана животна прича као најизворнији и најнепосреднији облик додира књижевног текста с читалачким доживљајем.
УРЕДНИК И БИБЛИОТЕКАР
СНЕЖАНА Кнежевић је подсетила на 19 година, које је Јован Радуловић провео у БИГЗ-у као уредник. Млади, анонимни даровити писци имали су у њему велику подршку. Искрено се радовао када се појави неко ново име, говорећи да би могао да израсте у великог писца и да га свакако треба објавити.
За осам година, колико је био управник Библиотеке града Београда, Радуловић је реновирао Одељење периодике и читаонице, отворио велику галерију, установио 11. јануар као дан ове установе и представио јавности Марију Илић Агапову, као прву директорку ове библиотеке.
По мишљењу др Душка Бабића овај писац се оглашава из дубине свог завичаја, Далмације и њеног залеђа, из осећања блискости и једнакости са њим:
- Кршевита, безводна земља, сурова борба за голи живот у којој се не бирају средства, замршени рачуни "браће по матери", судар верских и културолошких различитости - створили су један особени, брдски, морлачки менталитет у којем су се искристалисале и јасно показале историјске и судбинске путање српског народа као целине. Радуловић је посвећени и, није претерано рећи, у једном времену изабрани тумач "опоре збиље" тог "тла и менталитета, са свим психолошким бразготинама које је на њој оставила братоубилачка историја"...
Говорећи о Радуловићевом драмском делу, Радомир Путник је рекао:
- Иако је написао само три позоришне драме, од којих "Учитељ Доситеј" никада није изведена, друга, "Бора под окупацијом" приказана је само у сведеној ТВ поставци, а трећа, "Голубњача", доживела политички линч и била забрањена у Новом Саду, Радуловић остаје трајно присутан у историји савремене српске драме. О томе сведочи и одабир "Голубњаче" у антологијски избор савремене драме који је за "Нолитову" едицију "Српска драма у 25 књига" 1987. године приредио Владимир Стаменковић.
Марко Паовица је говорио о Радуловићевој књизи "По српској Далмацији" и о његовим беседама, одржаним различитим поводима, у којима је указивао на губитак културног идентитета Срба у Хрватској током неколико последњих деценија. Анализирајући књиге "Даље од олтара" и "Прошао живот", др Александар Милановић је указао на јединствен Радуловићев језичко-стилски поступак, увођењем дијалектизама и архаизама. На научном скупу су говорили и Драган Лакићевић, Војислав Јелић, Горан Максимовић, Наташа Булатовић, Растко Лончар, Илијана Чутура и Миливој Ћук, а сва излагања биће објављена у зборнику.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)