КЊИЖЕВНА КРИТИКА - РАЗЛАГАЊЕ ВРЕМЕНА: Дарко Даничић, "Носталгија за бескрајем" (Бајкал - Алтај - Непал)
НОСТАЛГИЈА за бескрајем" је сложена књига која се заснива на много аспеката и која је сигурно подједнако занимљива обичним читаоцима, љубитељима путописа, али и биолозима, енолозима, антрополозима, етнолозима, социолозима, психолозима, историчарима, историчарима језика, свима који се на различите начине баве природом и културом.
Приповедач "Носталгије за бескрајем" испитује језике древних народа трагајући за значењем хидронима (Бајкал итд.), топонима (Листвјанка), али и за значењем и звучањем назива којима је именовано све што припада флори (чебрец, смародин) и фауни посећених предела (олмул итд.). То упознавање, стицање знања, на пример, о непознатим биљкама, буди разнолике асоцијације и открива биће путника:
"Следећих јутара Лена је у чај додавала и лист чебреца и смародина, мени непознатих биљака чија имена подсећају на далека путовања и чаробњаке из дечјих снова."
Путник прати кретања и судбину народа кроз историју, стварање новог етноса - на пример Бурјата - испитује свакодневни живот народа с тих подручја, али и њихове обичаје и празнике, порекло празника и старину:
"Сибирска масленица је, вероватно, предхришћански обичај, у коме се испраћа зима и дочекује лето."
Путник се упознаје с различитим легендама, пословицама и песмама ишчезлих и новостворених народа с подручја по коме се креће, а у које је сасвим духовно поринут и пореди их с фолклором просторно, али и духовно блиских народа. Пружа нам сазнања о религијама заступљеним на тим просторима и приповеда о детаљима светих за које сигурно нисмо раније знали, а које може да пружи само искуство путовања. Такође нас упознаје са историјатом градића за које раније нисмо чули, са свим њиховим особеностима.
Специфичности свих места о којима пише, аутор заокружује и сазнањима о гастрономији, па казује како су палачинке (блињи) у Сибиру - обавезна храна последње недеље пред ускршњи пост, али и како се исто јело зове у различитим областима - бурјански пози у Непалу називају мо-мо. Ту су чак сазнања о лековима против мамурлука - супе коју припремају и Руси - расолник, Монголи - код којих се она зове бантан супа, код Кинеза је то супа од сове итд. Знања из те области такође подстичу комплексну асоцијативност - која повезује сасвим различите области свакодневног живота, али открива и карактеристике читавих друштава, као и приповедачеву духовитост:
"Мопасан је сматрао да је отмени ручак у истој равни као лепа жена."
Однос према томе у овој књизи разматра се из различитих временских одсека - на пример - шта је отмени ручак данас (у инстант време) - онај који траје довољно дуго или је пресудан квалитет састојака јела и начин припреме.
У овој књизи путовање је асоцијација на различита филозофска учења или пак на списатељска поимања различитих феномена:
"Хусерлово уверење у постојање предјезичког и предизражајног поља смисла, овде се материјализује и добија физички облик, претконтуру."
Путовање омогућава и метафизичке увиде путника који увек посматра из специфичне усамљености и тишине: тако је брод као место ограниченог покрета, али које ослобађа мисаоне запреке, а путовање разлагање времена у ком је природа равнодушна према историји.
У овој књизи ванредном лепотом одликују се лирски пасажи у описивању виђених, пре свега природних лепота - на пример обале, вода:
"Обала, подељена стенама које задиру у воду, грли уске, пешчане плаже запљуснуте плавим бескрајем воде, чијем је плаветнилу једина притока небо. При обали, у плићаку, плавет је пегава од расутог црног камења као радознала, плавокоса девојчица".
Увек вишезначни повратак Дарка Даничића посведочила је ова књига и тај повратак је драгоцен јер је омогућио и читаоцима да се у тишини - своје собе или природе - све једно - и сами врате себи и потврде да је путопис књижевни жанр и она врста водича који никако не могу бити блогери нити све оно што омогућава инстант време - без плаветнила, дубина, звучања различитих језика и речи, без укуса.
Препоручујемо
КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Слобода - оно чега (данас) нема; Марко Крстић, "Мундо либре"
03. 11. 2020. у 19:39
КЊИЖЕВНА КРИТИКА - МЕТАФИЗИЧКО УЦЕЛОВЉЕЊЕ ПОЕЗИЈЕ: Мирослав Алексић, "Арапски капричо"
27. 10. 2020. у 20:12
КЊИЖЕВНА КРИТИКА: О хранљивој агонији стварања; Тања Крагујевић, Extravaganza
20. 10. 2020. у 20:34
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)