УМЕСТО КОЛОСЕКА, 13 ВЕКОВА: "Новости" откривају - Ево како ћа да изгледа Историјски музеј у бившој Главној железничкој станици у Београдуу
ЗАХВАЉУЈУЋИ томе што је председник Александар Вучић препознао значај и потенцијале Историјског музеја Србије, али и подршци председнице Владе Ане Брнабић и великом ангажману министарке културе и информисања Маје Гојковић, која је заједно са нама досањала да ова институција добије своју идентитетску кућу, здање некадашње Главне железничке станице у Београду, постаће наша нова адреса.
Ово, за "Новости", истиче директорка др Душица Бојић, јутро након што је ова вест обрадовала публику, поштоваоце и запослене у ИМС.
- Неопходно је адекватно преуредити зграду у музејски простор, како би ИМС, као музеј комплексног типа ту могао да изложи сталну поставку "Србија од 7. до 20. века" - објашњава саговорница додајући да би то подразумевало савремено и мултифункционално пројектовање зграде која ће удомити њихове 24 збирке, 5 фондова и око 40.000 предмета.
Железничка станица која је и сама споменик културе, подсећа Душица Бојић, саграђена је 1884. заједно са железничким мостом, чиме је Кнежевина, а потом Краљевина Србија спровела једну од одредаба Берлинског конгреса:
- Пругом је преко Србије бржим и модернијим путем требало да се стигне до Истанбула и Блиског истока - истиче директорка ИМС, напомињући да ово здање има довољно простора у који се могу сместити сви кустоси, директор, рачуноводство, секретаријат, документација, библиотека, конзерваторска, препараторска радионица, фото-лабораторија, депо, кафе-кухиња, техничари...
После скоро 57 година постојања установа тренутно распоређена на три локације, први пут ће бити под истим кровом, али имати и прилику да прошири стручне делатности и отворити нове службе.
- Зграда чија укупна површина је око 7.300 квадратних метара, уз 3.000 квадрата подрумских просторија, идеалан је простор за представљање целокупне српске историје до половине 20. века - сматра директорка националне куће која ће уз с6
талну поставку, у новом простору организовати тематске и гостујуће поставке, музичке догађаје (на основу партитура из својих архива), историјске позоришне представе.
ДИНАСТИЧКИ КОЛАЧИ
ПОРЕД сувенирнице, у будућем ИМС постојаће и кафетерија са посебним асортиманом династичких колача, открива Душица Бојић:
- Биће ту и омиљених напитака, од кафа, преко ликера, ракије, вина, али и салвета, кутијица за цигарете, сланика, шољица за кафу, са владарским ликовима или сликама одређених историјских догађаја.
Када се заврши реновирање и уређење, што подразумева урађен централни систем за вентилацију, систем грејања, водовод и канализацију и остале грађевинске радове, у приземљу ће се налазити галерија сталне поставке:
- Зграда има хоризонталну ходну линију што је за историјску поставку идеално решење - открива Бојићева.- Улазило би се са леве стране у предворје са музејском продавницом и гардеробом, које би биле одвојене од изложбених целина.
Уводна поставка би приказивала како је простор садашње Србије изгледао до доласка Словена, а чиниле би је археологија, карте, оживљене ликовне анимације...
ОД КОСОВСКЕ БИТКЕ ДО 1941.
Оригиналним артефакатима и копијама биће оживљена и Косовска битка и период после ње, што укључује владавину Стефана Лазаревића, Бранковиће и Јакшиће, који су постали основа руске краљевске породице са Иваном Грозним на челу. Период од скоро 350 година, наћи ће се у сегменту "Србија под турском влашћу од 1459. до 1804.", а у сталну поставку ући ће и "Развој Нововековне српске државе Први и Други српски устанак, Карађорђе и Милош, уздизање династије Обреновић и Карађорђевић", делови посвећени балканским и Великом рату и уласку Краљевине Србије у државу СХС. Биће реконструисани и време, људи и догађаји из међуратног периода, закључно са 1941.
Следио би део посвећен владарима од 7. до 12. века - Вишеславићима, Властимировићима, Војиновићима. Овај период био би представљен уз оригинални печатњак кнеза Стројимира из 9. века (најстарији артефакт везан за српски средњи век), фрагменте српске канцеларије које су оставили монаси из Србије у манастиру Свете Катарине на Синајској гори, рукописе из 1000. и 1015. године, романтичарски урађене портрете владара, копије делова одежди...
- Посебна пажња ће бити посвећена периоду владавине династије Немањића - наглашава саговорница. - Презентација овог периода приказаће се у централној и следећој просторији станице.
У централној сали биће, уз помоћ модерних технологија представљен и живот Немање, као и Светог Саве, али и Хиландар. У истом простору моћи ће да се одржавају мањи конгреси везани за средњи век, уз поставку оригиналних предмета и копија, открива Бојићева, која је и руководилац ауторског тима сталне поставке, уз тим кустуса МСУ.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)