МИЛЕНА ЗУПАНЧИЧ ЗА "НОВОСТИ": Славна словеначка и југословенска глумица говорила о уметности, послу и колегама
НАЈПОЗНАТИЈА словеначка глумица, која је славу и каријеру градила на простору некадашње велике Југославије, Милена Зупанчич - после много година ради у Београду.
Инспирисан драмом Хајнера Милера настао је комад "Цемент Београд" из пера Милана Рамшака Марковића (у режији Себастијана Хорвата), чије ће премијерно извођење бити 12. априла на сцени Београдског драмског. Реч је о својеврсној трилогији, јер је ова представа већ имала своју верзију у Загребачком казалишту младих и СНГ Љубљани.
За Милену, коју наша публика посебно памти по филмовима "Дечко који обећава", "Игмански марш" и "Пејзажи у магли", овај ангажман је препун симболике. Последњи пут гостовала је у Београду с (такође) Милеровим комадом "Макбет по Шекспиру", у поставци хрватског редитеља Ивице Буљана који ових дана, (такође) има премијеру у БДП. Стицај околности хтео је да са Милеровим "Цементом" има везе и њен бивши супруг, глумац Радко Полич, који је играо у истоименој представи 1981. године, у режији Љубише Ристића. А Ристић и КПГТ су и те како театарски важни, за бившу СФРЈ и човека с којим је провела више од четири деценије живота, недаво преминулог редитеља Душана Јовановића....
Љубиша Ристић и КПГТ
ЗНАЧАЈАН део ваших живота везан је за КПГТ и Љубишу Ристића.
- КПГТ нам је био веома битан. Ту су се стварале најважније представе у ондашњој земљи. Не може се негирати због неких других ствари, оно што је театарски било најзначајније на просторима бивше Југославије.
Као добитница чак шест Стеријиних награда, "премијерно" сте се ушли у здање Београдског драмског.
- Сад сви раде тамо. Окупљамо се ми старији, док позориште углавном има младе у ансамблу. Разним поводима, нашли су се на једном месту Јагош Марковић, Ивица Буљан, Раде Шербеџија, Ленка, Мира Карановић. Са Хорватом сам већ сарађивала и имам веома лепe успомене, зато сам са радошћу примила његов позив. Нова представа ће бити необична, али верујем, и занимљива за публику.
Играли сте у Хорватовој представи "У Републици среће"?
- Он је данас један од најбољих словеначких редитеља. Бави се озбиљним позориштем. Његове представе не можемо назвати политичким театром, ипак, бира друштвене теме које су у фокусу. И то не на неки насилан начин, нити на прву лопту. Када је о овом наслову реч, замишљеном као трилогија, свака представа је другачија. Мотиви су Милерови, али прилагођени нашем времену. Идеја је да се све три представе играју заједно у ова три града.
О чему говори "Цемент Београд"?
- Представа се састоји из два различита дела. У првом су само млади и њихова енергија, у другом Мики Крстовић и ја, као Даша и Глеб. Припадамо свету који је нестао... У прошлости је све било другачије, постојао је заједнички поглед на свет и разлог за бунт, дизале су се револуције. Данас је веома тешко постићи заједништво у било чему. Не само у Београду, већ у било ком граду на свету. Прича је веома универзална у свим сегментима: од интимног живота, до друштва у целини. Отуђење је заједнички именитељ за све што нас окружује, поготово у време короне. Људи више нису блиски ни љубазни једни према другима. Створио се један тужан егоизам.
ПОДЕЛА
У ПРЕДСТАВИ уз Милену и Микија Крстовића играју Иван Заблаћански, Емир Ћатовић, Недим Незировић, Исидора Симјановић, Марија Пикић и Бојана Стојковић. Сценограф је Игор Васиљев, костимограф Белинда Радуловић, композитор Драго Ивануша, а кореографију и сценски покрет урадила је Ана Дубљевић.
Последњи пут кад сте били на Стеријином позорју дружили сте се с Мишом Јанкетићем и Пером Квргићем. Обојице више нема међу нама...
- Најгоре је што човек из године у годину има око себе све мање драгих људи и пријатеља. Недостају ми многи "од некад". Њихов одлазак учинио ми је живот сиромашнијим. Док гледам неке старије филмове и серије, видим један кадар и помислим - овог глумца више нема. Па други, трећи... Страшно је кад схватите да су из целог филма само двоје или троје још живи. Много је људи умрло, поготово у корони. У Словенији би рекли "сека се у твојем гозду", што значи "сеча је у твојој шуми". Не може се човек лако с тим помирити.
Неком давном приликом сте казали да је најважније имати главу на правом месту. Како то постићи?
- Данас се трудим да ми глава бар остане на врату. Ако човек помисли да не може да поднесе све оно што му живот носи, преостаје му само уже. Мора се живети даље, стално бити будан и активан. У свим стварима.
Мир и срећа у Бохињској Белој
ИАКО има стан у Љубљани, наша саговорница већ деценијама живи у једном малом месту, десет колометара од Бледа, у Бохињској Белој. Са Душаном и њиховом ћерком Машом (1981) ту је провела своје најбоље године, одлазећи и враћајући се с разних позоришних "дестинација". Каже да Бохињску Белу не би мењала ни за шта, у њој је одавно пронашла свој мир и срећу.
На почетку ове године остали сте без свог животног партнера, великог позоришног редитеља, драматурга, есејисте, сценаристе Душана Јовановића.
- Такав је човек био да је тешко замислити да може да умре. Тешко је о томе и говорити, све остаје у вама за цео живот. Мислим да би Душан волео да живим што нормалније, да радим и даље, уместо да потпуно беспомоћно ходам по свету. Провели смо 45 година заједно, све смо прошли. Свега је међу нама било, али ни за секунд није било досадно! Често је режирао у једном граду, а ја снимала у другом. Никада нисмо били породица која би ујутру села за сто да пије кафу.
Може ли ишта надоместити такав губитак и осећај заједништва?
- Нико и ништа. Ми смо живели на свој начин. Толико тога ми је оставио да не треба више ништа ни тражити. Дао ми је много, много тога ме научио. Много смо и препатили заједно и много се смејали... Уз једно огромно разумевање. Унапред смо градили нешто што се не може изгубити. Свега је остало, јер је све Душаново велико. А оно што је његово ја ћу неговати даље, на исти начин.
Како вам изгледа Београд после свих ових година?
- Све се мења. И Београд ми се чини много другачијим него што га памтим. Гради се на све стране, прави је велеград. Нажалост, још нисам имала довољно времена да га обиђем. Углавном се крећем између Београдског драмског и хотела, који је у његовој близини.
Представу ћете играти у "блоковима", неколико извођења заредом?
- Да, и то ми одговара. Није једноставно путовати. Данас је посебно компликовано прелазити границе. Код нас у Словенији су због короне већ веома изражени психички проблеми. Нису сви људи богати нити живе у раскошним становима. Многи су скучени, у малом простору, затворени са својим проблемима. Нема више дружења ни међу децом и младима. И нису само болест и вирус однели животе - људи су уништени на разне начине. Бојим се да се после овога, неки никада неће опоравити.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)