ЧУВЕНА НАУЧНА ИНСТИТУЦИЈА ОСНОВАНА ПРЕ 70 ГОДИНА: И у Србији се обележава рођендан ЦЕРН-а

Љ. Бегенишић

02. 04. 2024. у 13:36

ЦЕРН, највећа и најзначајнија међународна научна организација, ове године прославља 70 година од оснивања и исто толико година врхунских достигнућа и доприноса како светској науци, тако и развоју и примени врхунских технолошких иновација.

ЧУВЕНА НАУЧНА ИНСТИТУЦИЈА ОСНОВАНА ПРЕ 70 ГОДИНА: И у Србији се обележава рођендан ЦЕРН-а

приватна архива

Србија је такође планирала обележавање 70. рођендана ове институције, углавном кроз образовне активности.

Проф. др Петар Аџић, научни представник Србије у Савету ЦЕРН-а, најављује серију популарних предавања која ће бити отворена за јавност и одржаваће се сваког четвртка, у 18 часова, у Коларчевој задужбини, а прво је на реду у четвртак, 4. априла. Касније у току године планира се организација једне од чувених ЦЕРН-ових изложби које су изузетно цењене и врло посећене у Европи.

- Главна церемонија прославе на највишем нивоу одржаће се 1. октобра у ЦЕРН-у уз присуство највиших представника држава чланица - каже овај професор. - Своје присуство потврдила је већ председница Европске комисије, а очекује се и да улогу главног домаћина преузме председник Француске Емануле Макрон. Председник Србије ће, такође, добити званичан позив да присуствује овој церемонији.

Он наглашава да су током целе године планиране многе активности и догађаји који би кроз историјски преглед и приказ подсетили цео научни и напредни свет бар на нека највећа достигнућа ове доминантне научне међународне организације.

- Савет, највише управно тело ЦЕРН-а, препоручио је свим државана чланицама да и у својим срединама обележе ову 2024. годину организацијом адекватних научних активности првенствено у популаризацији науке, као што су изложбе, презентације и предавања, јавни скупови... где ће углавном јавност моћи да се упозна са значајем научних достигнућа и директном њиховом користи за многе сегменте друштва - истиче проф. Аџић.

Подсећајући на почетке ЦЕРН-а, професор Аџић наводи да је ова установа званично, своју научоистраживачку мисију започела 29. септембра 1954. године, да је то био покушај да се сачува интелектуална елита Европе и да се успори одлазак у САД врхунских европских научника, пре свега физичара.

- Данас може да се каже да је тај европски пројект у потпуности успео, јер је ЦЕРН већ неколико деценија светски лидер у области физике високих енергија и у развоју и примени најновијих технологија - истиче наш саговорник. - Успех потврђује и чињеница да данас готово све најзначајније научне институције Америке, Азије, Аустралије,... шаљу своје најбоље научнике, инжењере и студенте у ЦЕРН. До сада, ту је радило и стварало око седам добитника Нобелове награде за физику. Као и велики број врхунских научника, они су својим изузетним достигнућима и образовним активностима оставили дубок траг у историји ЦЕРН-а. Данас, то је међудржавна организација коју чине 23 европске државе и десет придружених чланица. Србија је била последња држава, 23. по реду која се придружила овој научној породици 2019. године. Очекује се да ове године у пуноправно чланство буду примљене Естонија и Словенија.

Професор Аџић је уверен да ће и наредних 70 година ЦЕРН остати веран једном од својих главних приоритета, а то је наставак истраживања кроз најсложеније експерименте који би омогућили боље разумевање састава универзума, начина на који он функционише, као и разоткривање тајни које нас спречавају у том изучавању.

- У ЦЕРН-у се на готово идеалан начин преклапају или уједињују резултати основних и примењених истраживања који заједно често доводе до иницирања, а онда и развоја нових технологија - каже проф. Аџић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

МЕЛАНИЈА Трамп (54), бивша прва дама Америке, осврнула се на своје голишаве фотографије настале током њене манекенске каријере. Лепа Словенка изнела је став о контроверзним сликама у својој објави на друштвеним мрежама, везаној за њене предстојеће мемоаре под називом "Меланија".

19. 09. 2024. у 18:20

Коментари (0)

РУСИЈА ПОДРЖАВА ВУЧИЋЕВУ ИНИЦИЈАТИВУ ЗА КИМ: Захарова послала јасну поруку