НАСТАВНИЦИ ЛИКОВНОГ ПРЕДАЈУ ХЕМИЈУ И ФИЗИКУ: Приближава се упис нове генерације бруцоша, а интересовање за наставне смерове никад мање
СКОРО 90 одсто ученика средњих школа у Србији одлуку о томе шта ће уписати доноси врло прагматично - уписују оно што ће им донети добру зараду.

Филолошки факултет
Између професије којом би волели да се баве и оне која ће им донети новац - бирају новац. Највише због таквог става трпе наставнички смерови на факултетима, јер ретко који средњошколац себе види у просвети. Тако наставнички факултети упис нове генерације бруцоша дочекују са старим проблемом - деца не желе да уписују смерове који их воде на посао у учионице.
На ово је указано на трибини "Криза образовног система - мањак бруцоша и угроженост наставничке професије" на којој су о овом проблему дискутовали четири декана наставничких факултета, представници Форума београдских гимназија и Филозофског факултета. Декани Горан Роглић, Ива Драшкић Вићановић, Иван Белча и и Велимир Шећеров подсетили су на Платформу у којој су са још четворо колега предложили решења за побољшање статуса просветних радника. Платформа је урађена пре више од годину дана, усвојио ју је Сенат Универзитета у Беогаду након чега је предата Влади Србије. Од тада - стоји у фиоци.
Декан Хемијског факултета проф. др Горан Роглић рекао је да од Министарства просвете нису добили информацију колико наставника недостаје у Србији и колико ће их фалити за пет година по регионима.
Ђаци имућнији од професора
НА Филолошком факултету највећи проблем са уписом бруцоша има смер српски језик и књижевност јер стуенети који то упишу занају да немају други излаз осим да се запосле у настави. Декан овог факултета проф. др Ива Драшкић Вићановић каже да средњошколци радо уписују енегески или немачки језик, али не намеравају да раде у школи.
Она је оценила да су многи ђаци имућнији од наставника који им предају, и навела пример из једне школе у којој је ђак наставнику рекао: - ти да си умео нешто боље да радиш, не би био овде за мале паре.
- То је веома важан податак погото кад је реч о регионима, јер се у универзитетским центрима школе сналазе, па анагажују студенте, али у мањим местима догађа се да наставник ликовног предаје физику и хемију - казао је Роглић.
Илиструјући колико је вртоглав пад интересовања за наставничку професију, он је навео податке према којима је 2015. године наставничи смер на Хемијском факултету уписало 26 бруцоша, а 2023. свега три. На физику се 2015. године уписало 26 бруцоша, а 2023. - седам.
Као велики проблем, проф. Роглић је навео и све слабије знање које бруцоши доносе из средње школе на факултете, што се на природним наукама најлакше примети.

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)