НАУЧНИМ РАДОМ ИЗБИЛИ НА 376 МЕСТО: Академска заједница није изненађена високим рангом БУ на листи Глобал 2000

Љ.Б.

28. 05. 2024. у 11:27

Успех Универзитета у Београду који је према најновијој листи Глобал 2000 Центра за светско рангирање универзитета, позициониран у првих 1,8 одсто универзитета од укупно 20.966 рангираних установа широм света - није изненадио академску заједницу.

НАУЧНИМ РАДОМ ИЗБИЛИ НА 376 МЕСТО: Академска заједница није изненађена високим рангом БУ на листи Глобал 2000

Ректорат УБ на путу повратка у елиту, Фото З. Јовановић

Како нам је рекао проф. др Бранислав Боричић доскорашњи проректор за међународну сарадњу, БУ одувек се високо котирао на разнородним рангирањима.

- На овако добар пласаман, високо 376. месту од укупно 20.966 рангираних светских универзитета, доминантно су утицали квалитетан научно-истраживачки рад и, као његова логична последица, квалитетно образовање које студентима могу да пруже факултети - каже проф. Боричић.

При рангирању глдани су индикатори из четири области - образовање, могућност запошљавања, академска достигнића наставног особља и број и квалитет објављених научних радова у вискоцитираним и утицајним часописима. Проф. Боричић наглашава да су наши професори, студенти и студијски програми, у просеку, међу три одсто најбољих на свету.

- Око 5.000 доктора наука и око 90.000 студената чине дугорочно стабилан научно-истраживачки и образовни потенцијал БУ - каже Боричић. - Број научних радова објављених у врхунским међународним часописима за последњу деценију, осцилира између 3.000 и 5.000 годишње. Прецизне податке о запошљавању наших студената немам, али имам утисак да смо и у том домену, као високошколска институција високо котирани у националним оквирима. Мене лично забрињава то што велики број наших компетентних дипломаца професионалну каријеру гради у иностранству.

Најсвеобухватније рангирање

Глобал 2000 Центар за светско рангирање универзитета, иначе, спроводи најсвеобухватније академско рангирање универзитета у свету. Оно што је додатно јединствено за ову листу је то да се једнаки значај даје индикаторима који су везани како за наставно особље, тако и за саме студенте. Поводом овог успеха, честитке ректору проф. др Владану Ђокићу, професорима, истраживачима и студентима Универзитета у Београду упутио је председник Центра за светско рангирање универзитета др Насим Махасен.

У неким индикаторима БУ стоји боље у неким лошије, па је тако заузео прво место у Србији, а 153. у Европи, када је реч о рангираљу образовања је на 498. месту, а по истраживањима на 343. месту.

- Ово је, верујем, и добар повод да се у целом друштву поведе дијалог о образовању као најзначајнијем предуслову за стабилан економски раст и просперитет - каже професор Боричић.

Успехом нашег највећег и најстаријег универзитета није изненађен ни декан Факултерта организационих наук проф. др Милан Мартић:

- Запослени на Универзитету су постигли завидне резултате како у погледу укупног броја објављених радова, тако и броја радова у водећим часописима, док су се посебно истакли кроз аспект цитираности - наглашава проф. Мартић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство