ХИМНУ ПЕВАЈУ ГИЛЕ, ЦАНЕ И ЂУЛЕ: Графичко-медијска школа обележава 190 година графичарства у Србији
ГРАФИЧКО-медијска школа је једина образовна установа у Србији која се може похвалити химном коју изводе рок легенде Срђан Гојковић Гиле, Зоран Костић Цане и Звонимир Ђукић Ђуле. Текст за песму "Стварај свет" написао је директор школе Милош Букумира, а музику је компоновао наставник музичког васпитања Александар Савић. У извођењу и споту који је снимљен за песму, поред познатих музичара, учествују бенд и хор школе.
Према речима Милоша Букумире, директора школе, песма је настала поводом дана школе који се обележава 1. јула и прославе 190 година графичарства у Србији. У сусрет значајном јубилеју, професори и ђаци су урадили и монографију, и припремили свечаност која ће бити одржана 27. јуна у Дому културе Студентски град.
- Цанетова ћерка је недавно матурирала, а Гилетов син је завршио први разред наше школе, тако да смо се са њима раније договорили да помогну око песме и спота - наводи Букумира. - Имали смо већ урађен текст и музику, а они су помогли око снимања. Ђуле је њихов пријатељ, тако да су и њега консултовали и укључили. Заједно то испродуцирали и снимили, а наши наставници су са ученицима монтирали спот. Текст је настао једне ноћи, као инспирација онога о чему причају ђаци, шта желе и које циљеве имају.
Ова образовна установа баштини традицију графичарства која се у Србији развија од 1834. године. Већ деценијама школује кадрове за бављење фотографијом, филмом, мултимедијима, дизајном графичких производа, штампом и финалном дорадом графичких производа, као и облашћу веб-дизајна, мобилног рачунарства, гејминга, анимације и моделовања, чиме заокружје поље деловања и чини окосницу средњошколског образовања у креативној индустрији, као јединствена установа тог типа у Србији.
- Поносни смо на нашу струку која се у основи бави чувањем информација и знања и њиховим преношењем путем записа, било да се ради о цртежу, писму, штампи, фотографији, дигиталном запису - каже Букумира. - У могућности смо да привреди наше државе пружимо најпотребнији кадар како у графичарству, тако и у сектору медија и комуникација. Ради се о креативној индустрији која обухвата издаваштво, штампане медије, графичку, рекламну, музичку и филмску индустрију, дизајн, радио и телевизију. Производи ове индустрије потичу од индивидуалне креативности, вештине и талента, који експлоатишу интелектулану својину.
ПРВИ УЧЕНИЦИ
Први графички радници били су странци, предвођени Немцем Адолфом Бреманом, а одмах по отврању државне штампарије примљени су и први ученици 1. августа 1831. године. У првој генерацији је било 18 ђака.
Школа је трајала четири године, а ученици су били у учионицама 12 сати, од седам до седам, са паузом за ручак од сат времена. Недисципилна се строго кажњавала, било је важно водити уредну документацију o ученицима, а диплома је важила и у иностранству.
Букумира истиче да је значај овог сектора са економског и друштвеног становишта изузетан, јер креативне индустрије стварају више од седам одсто бруто друштвеног производа у свету, са растом од 10 одсто годишње.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)