ЧАСОПИС "TIMES HIGHER EDUCATION" РАНГИРАО УНИВЕРЗИТЕТЕ: Оксфорд најбољи на свету

Љ.Б.

09. 10. 2024. у 15:59

Према резултатима светске ранг листе универзитета за 2025. годину, које је објавио часопис "Тимес Хигхер Едуцатион", Универзитет Оксфорд се девету годину заредом налази на првом месту те листе.

ЧАСОПИС TIMES HIGHER EDUCATION РАНГИРАО УНИВЕРЗИТЕТЕ: Оксфорд најбољи на свету

архива

Оксфорд је тако надмашио досадашњи рекорд Харварда, који је окончан 2011. године након осам година колико је тај универзитет провео на челу те листе.

У образложењу ранг листе се наводи да, у поређењу са другим институцијама међу првих пет рангираних, Оксфорд издваја његов међународни углед, а посебно удео страних студената и међународног коауторства.

Од универзитета у САД, најбоље је рангирани Технолошки институт Масачусетса (МИТ), који је и највише рангирани универзитет у САД, на другом месту на глобалном нивоу, што је његов најбољи учинак икада, у односу на треће место на којем је био по рангирању за 2024. годину.

МИТ је тиме заменио Универзитет Станфорд, који је пао са другог на шесто место светске ранг листе, што је његова најнижа позиција од 2010. године.

На трећем месту ранг листе је Харвард, који је у рангирању за 2024. годину био на четвртом месту, док је Принстон на четвртом месту у рангирању за 2025. годину, у односу на шесто место на којем је био ове године.

Кембриџ и Станфорд су на петом и шестом месту ранг листе за 2025. годину,

Калифорнијски Институт за технологију је на седмом месту, на осмом је Беркли, на деветом Краљевски колеџ у Лондону, и на десетом месту се налази Јејл.

Док универзитетима који су на врху ранг листе и даље доминирају установе из САД и Велике Британије, подаци откривају забрињавајуци тренд да обе земље бележе брз пад своје просечне истраживачке и наставне репутације.

Наставничка репутација Велике Британије опала је за три процента од прошле године, а репутација истраживача за пет процената, на основу више од 93.000 одговора на истраживање о академској репутацији, у којем академици бирају до 15 институција за које верују да су изврсне у настави и одвојено - истраживања.

Кључне земље које подижу рејтинг својих универзитета су, према резултатима које је објавио часопис, Кина, Француска и Немачка.

Кинески универзитети сада узимају 7,7 одсто гласова за наставу, у односу на 7,2 одсто прошле године и 2,7 одсто пре једне деценије, и 7,3 одсто удела у гласовима истраживачке репутације у поређењу са 2,2 одсто у 2015. године.

Француски универзитети сада имају 2,9 одсто гласова за репутацију наставника, што је благи пад у односу на прошлу годину, али представља стални пораст од 2015. када су добили 2,4 одсто.

Њихов удео гласова за репутацију истраживача порастао је на 2,9 одсто, са 2,8 прошле године и 2,1 пре једне деценије.

Немачка је такође повецала свој удео на 3,9 одсто за репутацију наставника и 4,4 одсто за истраживање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КО ЈЕ БИЛА АНДРИЋЕВА ЖЕНА? У Нобеловцу је игра заносна Сарајка - Тихомир Станић је хтео само њу (ФОТО)