НА УНИВЕРЗИТЕТУ У БЕОГРАДУ ОРГАНИЗОВАН ДАН ОТВОРЕНЕ НАУКЕ V: Сви треба да имају приступ научним знањима

Љ.Б.

06. 11. 2024. у 02:00

Универзитет у Београду организовао је Дан отворене науке V. Циљ конференције био је упознавање истраживача из Србије са принципима отворене науке и актуелним иницијативама и захтевима у овој области, посебно у контексту пројеката финансираних од стране Фонда за науку Републике Србије и Европске комисије. Платформу за отворену науку усвојио је Сенат Универзитета у Београду 2019. године.

НА УНИВЕРЗИТЕТУ У БЕОГРАДУ ОРГАНИЗОВАН ДАН ОТВОРЕНЕ НАУКЕ V: Сви треба да имају приступ научним знањима

универзитет у београду

Поздравне речи на отварању конференције у Ректорату, упутили су проф. др Мирослав Трајановић, државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација и проф. др Владимир Цветковић, проректор за науку Универзитета у Београду.

“Као највећа и најзначајнија научно-истраживачка установа у Србији, Универзитет у Београду пружиће пуну подршку надлежном министарству у спровођењу мера афирмације отворене науке, као праксе благотворне за напредак науке, унапређење академске комуникације и дистанцирање од пракси које су у супротности са академском честитошћу”, истакао је проректор Цветковић. У наставку конференције одржани су панели чије су теме биле платформа за отворену науку, пројекти, мреже и иницијативе и Инфраструктура за отворену науку у Србији.

Отворена наука је покрет који има за циљ промовисање и остваривање слободног приступа научном знању, подацима и резултатима научних истраживања, првенствено оних који се финансирају буџетским средствима. Најчешће се повезује са отвореним приступом публикацијама, али је сам појам много шири и обухвата већи број принципа, као што су отворени подаци, отворено рецензирање, отворена методологија и отворени код. Иако је идеја отворене науке једноставна, примена њених принципа је сложен процес који захтева постојање одговарајуће техничке инфраструктуре, законских регулатива и компетенција.

Принципи отворене науке се примењују на целокупан процес продукције научних, али и уметничких резултата, од обезбеђивања средстава и испуњавања захтева финансијера (нпр. у оквиру Хоризонт 2020 програма) до депоновања научних радова, примене резултата истраживања у пракси и праћења ефеката научног рада. Принципи отворености имају за циљ да науку учине транспарентнијом, видљивијом, ефикаснијом, праведнијом и демократичнијом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!

ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.

02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

ТЕНИСКИ УСТАНАК: Не могу више да трпе, играчи из топ 20 подигли глас!