УМЕТНОСТ КАО МОЋНО ОРУЖЈЕ: Креативно средство за трансформацију света ка бољој будућности

Кристина Шпирковић

24. 08. 2023. у 19:19

ОДРЖИВА уметност се односи на креативност у проналажењу нових начина стварања уметности која може да користи очувању животне средине. Уметници овог правца то успевају коришћењем природних материјала или ширењем свести о одрживом развоју. Постоје два међусобно повезана правца одрживе уметности: уметност која се ствара коришћењем одрживих материјала и уметност која подстиче разговор о одрживости.

УМЕТНОСТ КАО МОЋНО ОРУЖЈЕ: Креативно средство за трансформацију света ка бољој будућности

Фото: pexels.com

Уметници и њихова уметност су нас увек подстицали да гледамо шта се дешава око нас. У данашње време чини се да су њихове поруке добиле на већем значају. Одржива уметност нам може показати како да видимо даље од нашег тренутног начина живота, може да нам покаже боље алтернативе – оне са мање отпада, мање последица, а више могућности за зеленију будућност. Уметници кроз своје радове указују нам на значај хармоније са природом, животном средином, показују начин како можемо да искористимо обновљиве изворе енергије, како можемо да искористимо одбачене производе и материјале и дамо им нови живот у виду уметничког дела.

Њихова улога у оснаживању друштва да размисли о еколошким изазовима и предузме кораке ка одрживом развоју не може се преценити. У комбинацији са технологијом и науком, одржива уметност постаје моћно средство за трансформацију света ка бољој будућности.

Одржива уметност у сфери одрживих извора енергије има моћ да инспирише, едукује и подстакне позитивне друштвене промене. 

Јавни простори, као што су паркови, трговине и улице, представљају одличну платформу за промоцију одрживости путем уметности. Уметници могу трансформисати ове просторе кроз инсталације које користе одрживе изворе енергије, као и кроз скулптуре, мурали и друге облике уметности који истичу еколошке вредности. На пример, соларни панели постављени на кровове јавних зграда могу не само пружити електричну енергију, већ и служити као естетски допадљиви елементи. Уметници такође могу створити интерактивне инсталације које корисницима омогућавају да осете и искусе енергију ветра или сунца на нов начин.

Уметност као средство подизања свести

Уметност има моћ да комуницира са људима на дубоким емотивним нивоима. Кроз визуелне, аудитивне и кинестетичке елементе, уметност може привући пажњу и изазвати снажне емоције код посматрача. Када уметници користе своје вештине како би истакли предности одрживих извора енергије, они доприносе ширењу свести о важности преласка на ове алтернативе.

На тај начин, уметност постаје средство за едукацију ширег друштва о предностима чисте енергије, истовремено помажући људима да боље разумеју сложене техничке аспекте ових технологија.

Концептуална уметност

Иако је кровни појам, концептуална уметност у контексту одрживости истиче мотивацију за стварање одређеног уметничког дела. Уметници ће, уз помоћ било ког медија, истаћи кључна еколошка или друштвена питања која нас изазивају и подстичу на размишљање. Тако на улицама, галеријама, зеленим површинама, рекама можемо видети скулптуре и инсталације. Ови прикази могу изгледати необично лепи, али су створени са идејом да нас све подстакну на преиспитивање наших поступака и утицај који они имају на нашу планету.

“Данделион“ Цхои Јеонг-хwа

Пример - Јужнокорејски уметник Чои Џеонг Хва познат је по томе што за креирање својих инсталација користи материјале као што су пластични отпад, коришћени предмети и предмети које проналази у сецонд ханд радњама. У великој мери је инспирисан урбаним срединама и потрошачким маркетингом. Предмете који су се некада сматрали смећем претвара у украсне венце, дивовско цвеће и геометријске скулптуре, стварајући дијалог у којем се гледаоци суочавају са сопственом расипношћу и подстичу да се запитају шта је неупотребљив предмет.

Фото Архива

Неки уметници се не заустављају на концептуалном аспекту уметничког дела, уместо тога бирају да појачају своју поруку активизмом и рестаурацијом. Еколошка уметност уноси елемент функционалности у уметничко дело нудећи решења проблема кроз само уметничко дело. Уметник се при томе директније залаже за грађанску одговорност, друштвене неправде и глобалну етику.

Foto: Shutterstock

Архитектонска фирма за дизајн СтудиоКЦА је одличан пример како уметност и окружење могу да се удруже да би истакли, дискутовали и решили проблеме који утичу на локалне заједнице. Пракса студија истражује начине на које контекст и локалитет нуде могућности за дизајнирање и креирање објеката и простора који директно реагују на услове животне средине специфичне за локацију.

„Заљубљени кит“, скулптура висока седам спратова на Тајвану, само је један пример како студио испуњава своју мисију. Скулптура је била производ 15 тона сакупљене пластике коју су локалне групе извукле из океана и пловних путева у Каосјунгу, највећој луци на Тајвану. Радећи са локалним инжењерима, произвођачима и волонтерима, СтудиоКЦА је створио највећу еколошку скулптуру икада створену у земљи. Кит, иако је прелепо дело јавне уметности, подсећа на то колико отпада урбана друштва производе - и како овај отпад може оштетити животну средину ако се не контролише. Говорећи о скулптури, Лесли Чанг из СтудиоКЦА рекла је „Заљубљени кит је физички пример зашто треба да променимо начин на који користимо и одлажемо пластику у данашњем свету.“

 

Пример из Србије

Пример инсталације која поручује зашто је битна рециклажа, проналазимо и код нас у Србији. Поводом Дана планете 2022. године, архитекта и уметник Андреј Јосифовски познатији као Пијаниста радио је на инсталацији која је висока 8 метара, а куриозитет је чињеница да је реч о првом уметничком подухвату где се ова Лего фигура прави од материјала који се шаљу на рециклирање.

Фото Архива

Овај уметник је јавности скренуо пажњу и пре три године када је поводом Светског дана река, на води направио несвакидашњи портрет познатог телевизијског аутора Јована Мемедовића. Портрет је био сачињен од бачених 4.000 пластичних флаша. Поставка је била дуга 20, а широка 12 метара и заузимала је површину од 240 квадрата. Циљ београдског уметника било је подизање свести о важности чувања природе, као и о значају рециклирања отпада. Куриозитет је да је реч о првом уметничком подухвату овог типа код нас, где се један лик оцртава слагањем мозаика од одбачених пластичних флаша сакупљених са река.

„Узалудно је уметнику да покушава да створи окружење јер оно увек постоји око нас. Сваки живи организам има своје окружење, наш посао је да га очувамо.“ Карл Андре

Обновљива енергија као део уметности

Кроз стварање скулптура које користе ветар, соларну и друге одрживе изворе енергије, уметник може да донесе обновљиву енергију у заједнице и истакне њен позитиван утицај на локалне просторе. Уметност и наука се удружују да створе увид у будућност функционалног дизајна: зеленијег, чистијег и намењеног да траје.

Серија скулптура од ветра Елене Парушеве, на пример, представља еколошки свесно решење за потрошњу енергије. Радећи као генератор обновљиве енергије, као и уметничко дело, свака скулптура испитује како се ветротурбине могу користити за искориштавање енергије у модерним окружењима.

Фото Архива

Уметница је истакла да су њене скулптуре довољно флексибилне да се могу прилагодити одређеним локацијама; док свака скулптура може да прими једну или више турбина, десетак малих турбина може да обезбеди исто толико енергије уз смањење звучног и визуелног загађења – идеално решење за градове, насеља и друга стамбена подручја. Парушева се нада да њене скулптуре могу показати предности енергије ветра и подстаћи њихову широку употребу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима