СОЦИЈАЛНА ПРАВДА: Изазови и решења за превазилажење сиромаштва и социјалне искључености
СВЕТСКИ дан социјалне правде је међународни дан који се обележава 20. фебруара сваке године, са циљем да се подстакну напори међународне заједнице за искорењивање сиромаштва, промовисање пуног запослења и достојанственог рада, родне равноправности и приступа социјалном благостању и правди за све.

Foto: Shutterstock
Овај дан је успостављен 2007. године од стране Генералне скупштине Уједињених нација, као део Декларације о социјалном напретку и развоју.
Социјална правда је концепт који се заснива на идеји да сви људи имају право на једнаке могућности и поштовање својих људских права и основних слобода, без обзира на њихову расу, пол, националност, вероисповест, старост, инвалидитет, сексуалну оријентацију или било коју другу карактеристику. Социјална правда подразумева и праведну расподелу богатства, ресурса и моћи у друштву, као и заштиту најугроженијих и маргинализованих група.
Социјална правда је неопходна за постизање мира, стабилности, демократије и људског достојанства у свету
Међутим, социјална правда је и даље недостижна за многе људе широм света, који се суочавају са различитим облицима дискриминације, неједнакости, сиромаштва, насиља и кршења људских права. Према подацима Светске банке, око 689 милиона људи живи испод међународне линије сиромаштва.
Ови подаци показују да је потребно предузети хитне и одлучне мере на глобалном, регионалном, националном и локалном нивоу, како би се унапредила социјална правда и заштитила људска права свих људи.
Неке од могућих мера су:
- Подршка мултилатералним институцијама и механизмима за надзор и спровођење међународних стандарда и споразума о људским правима, социјалној заштити, радним правима, родној равноправности и одрживом развоју.
- Подстицање дијалога и сарадње између различитих актера друштва како би се промовисале вредности толеранције, разумевања, солидарности и поштовања различитости.
- Подршка и оснаживање појединаца и група који се боре за социјалну правду и људска права.
Светски дан социјалне правде је прилика да се препознају и цене напори и достигнућа оних који се залажу за социјалну правду и људска права у различитим контекстима и околностима.
То је свакако прилика да се обнови наша посвећеност и одговорност да радимо заједно за остварење социјалне правде и људског достојанства за све људе, без изузетка.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)