РЕКЕ КАО ИЗВОР ЖИВОТА: Значај очувања виталних екосистема
МЕЂУНАРОДНИ дан река обележава се 14. марта сваке године с циљем подизања свести о важности река, као и потреби заштите и очувања водних ресурса широм света. На овај дан, позива се на одговорност према рекама и право свих људи на чисте реке, што директно утиче на једно од основних људских права – право на здраву животну средину.
Реке су витални екосистеми који играју кључну улогу у одржавању живота на Земљи, пружајући воду за пиће, наводњавање, производњу хране, као и подршку биодиверзитету и економији. Оне су извор питке воде за милијарде људи широм света. Поред тога, реке имају кључну улогу у наводњавању пољопривредних површина, чиме обезбеђују храну за милијарде људи. Одрживо управљање водним ресурсима кључно је за очување плодности земљишта и обезбеђивање стабилних извора хране за будуће генерације.
Такође, реке су дом бројним биљним и животињским врстама, чинећи важан део биодиверзитета наше планете. Уништавање или нарушавање станишта речних екосистема може довести до изумирања многих врста, поремећаја екосистема и губитка биолошке разноликости.
Међународни Дан река подсећа нас на важност очувања и заштите водних ресурса за садашње и будуће генерације.
Реке су данас један од најосетљивијих екосистема у Европи. Велики је број угрожавајућих фактора који утичу на реке, као што је експлоатација речног наноса (шљунак), градња и ширење инфраструктуре у зони обала, али и све већи туристички притисак на реке.
На територији Србије постоји више хиљада водотокова чија укупна дужина износи 65 980 км, или просечно 747 м/км2. Густина речне мреже је веома неуједначена и износи од 120 м/км2 до 3 500 м/км2. Међутим, Србија користи још и транзитне или пролазне воде Дунава и његових притока које просечно износе 5 850 м3/с или око 185 000 км3 годишње.
У Србији, по проценама стручњака, живи око 100 врста риба. У односу на број од око 550 европских врста, ихтиофауна Србије представља 20% свих слатководних врста риба на простору Европе.
Наше реке станиште су многих угрожених врста као што је птица мали вранац, који је строго заштићена врста у Србији
Птица мали вранац припада групи врста од међународног значаја за заштиту. Као врста везана за водена станишта, угрожена је њиховим уништавањем и исушивањем. Мали вранци се преко дана, углавном, хране на Сави, Дунаву и другим већим воденим површинама у околини, а увече се сакупљају у јата и у великим групама ноће у врбацима уз Саву тражећи специфичне локације.
Нажалост, уништавањем станишта дуж реке неке врсте су ишчезле трајно и на глобалном нивоу, с обзиром да су им станишта била мали простори уз реке.
У контексту значаја наших река као станишта ретких врста истичемо и јединствен феномен „цветање“ Тисе, који представља масовну појаву инсекта Палингениа лонгицауда (Тиски цвет) у одређено доба године (средина јуна), на деловима тока реке Тисе.
Завод за заштиту природе Србије водно природно наслеђе у Србији штити у оквиру система заштићених подручја више од 72 године.
Важност воде као ресурса истакле су и Уједињене нације које су у један од циљева одрживог развоја уврстиле и одрживо управљање водама: Чиста вода и санитарни услови.
Република Србија препознаје важност сарадње у међународним оквирима у области (чега – заштите воде?) и пуноправни је члан у две међународне организације - Међународне комисије за заштиту реке Дунав и Међународне комисије за слив реке Саве.
Значај очувања овог ресурса схватају и многе домаће компаније, а то можемо видети и на примеру наше највеће енергетске компаније НИС. У времену када је вода све мање доступна, а њен квалитет све угроженији, НИС одговорно и рационално користи водне ресурсе.
Коришћење водних ресурса у компанији је неопходно како за процес производње нафте, тако и за процес прераде нафте. За потребе компаније користи се вода из најмање осетљивих водних ресурса, тј. површинских вода (84 одсто). Највећи део коришћене воде је из Дунава и канала Дунав–Тиса–Дунав (чак 84 одсто), из јавних водовода и бунара - 9 одсто и 7 одсто (подземне воде).
Свако од нас као појединац може допринети заштити река и животне средине. Циљ је да заштитимо и обновимо реке и тиме осигурамо довољно воде за све. Најважније је да се заједнички боримо за очување природних ресурса како бисмо осигурали да и будуће генерације имају могућност да их користе.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)