РОДНА РАВНОПРАВНОСТ: Непоколебљива енергија једнакости међу половима
СВАКЕ године, 11. јуна, Србија обележава Национални дан родне равноправности, дан посвећен промоцији једнакости међу половима. Овај дан није само прилика за рефлексију о постигнућима, већ и за промишљање о изазовима који још увек постоје у постизању потпуне родне равноправности.
Историја борбе за равноправност је дуга и сложена. Од аболиционистичког покрета у 19. веку који је довео до укидања ропства, преко борбе за права жена која је обележила 20. век, до савремених покрета, људска историја је препуна примера борбе за једнака права.
Свака генерација има своје изазове, али и своје хероје и хероине који се залажу за правду и једнакост.
Хероина којој ни небо није граница
У пилотској кабини, у свом двокрилцу, "пела се Даница небу под облаке" до тада незамисливих висина. А онда би са невероватних 2.500 метара, летећи над провалијом, акробацијама "плесала" према земљи.
Даница Томић, својим пилотским умећем и храброшћу, одушевљавала је чак и прекаљене небеске асове, ваздухопловце, Краљевине Југославије. Уз много љубави према небу, летењу и домовини, Даница је прочитала све што јој је "пало под руку" о авијацији и ваздухопловству.
- Госпођа Даница Томић, супруга мајора Томића, прва је жена у нашој земљи која је летела над провалијом од 2.500 метара. Она је прва жена у нас која је правила лупинге, што је окретање авиона у ваздуху, и друге акробације - писао је „Илустровани лист“ 1928. године.
Допринос жена научница у Србији данас
Србија је препозната као земља која има значајан број жена у науци. Према подацима, 52.5% истраживача у Србији су жене, што је изнад европског просека од 41%. На пример, др Јелена Беговић, која је на челу Министарства науке, технолошког развоја и иновација, симболизује успех жена у науци. Ова министарка представља инспирацију за будуће генерације научница и доказ је да жене могу досећи врхунске позиције у научној заједници. Упркос овим позитивним статистичким показатељима, жене у науци се и даље суочавају са бројним препрекама, укључујући родне стереотипе и неравноправност у условима рада. Према Ивани Вукашиновић, помоћници министра науке, технолошког развоја и иновација, жене често балансирају између породичних обавеза и каријере, што може ограничити њихов професионални напредак. Догађаји попут обележавања Националног дана родне равноправности пружају прилику за подизање свести о овим питањима и промовисању политика које подржавају родну равноправност у науци.
Економско оснаживање и родна равноправност
Економско оснаживање жена је кључни фактор у постизању родне равноправности. Према УН Wомен, економска независност жена доприноси смањењу сиромаштва и повећава благостање целокупног друштва. Програми који подржавају предузетништво међу женама, обуке и менторство су од суштинског значаја за оснаживање жена и стварање инклузивног тржишта рада.
Савремени изазови
Иако је постигнут значајан напредак, многи изазови и даље постоје. Један од савремених изазова је заступљеност жена на руководећим местима у компанијама. Разлике у платама, као и у могућности професионалног напредовања између мушкараца и жена, и даље су присутне у многим земљама. Према подацима УН Wомен, само 29,37% руководећих позиција у Србији заузимају жене.
Образовање и медији имају кључну улогу у промовисању равноправности. Кроз образовни систем, млади људи могу научити о важности поштовања различитости и правде.
Србија - светионик непоколебљиве привржености равноправности
Разумевањем и искориштавањем моћи језика можемо помоћи да се изгради Србија у којој родна равноправност постаје камен темељац нашег колективног идентитета, у све у складу са принципима Пекиншке декларације. Нека ово буде наше наслеђе: Србија која је слављена не само због богатства своје историје и пририодних лепота, већ као светионик непоколебљиве привржености равноправности и дубоког поштовања сваког појединца.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)