МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗДРАВЉА БИЉА: Превенција и заштита су од есенцијалног значаја за живот на нашој планети
УЈЕДИЊЕНЕ нације су прогласиле 12. мај Међународним даном здравља биља како би подигле глобалну свест о томе како заштита здравља биљака може помоћи у окончању глади, смањењу сиромаштва, заштити биодиверзитета и животне средине и подстицању економског развоја.
Чињеница да биљке чине 80% хране коју једемо и производе 98% кисеоника који удишемо много говори о есенијалном значају здравља биља за живот на Земљи. Уколико томе додамо да пољопривредна производња веома зависи од здравља биља, те да то доноси главне приходе руралним заједницама, долазимо до тога да би се стопа сиромаштва у великој мери повећала уколико се не води рачуна о здрављу биља. Такође, биљке су веома важна карика за нашу животну средину, јер уколико су оне угрожене долази до измена у екосистемима и смањењу биодиверзитета. Поред тога, с обзиром да велики удео у укупним приходима из привредних делатности управо чине приходи од пољопривреде, јасно је да даљи економски развој у многоме зависи од развоја пољопривреде и трговине пољопривредним производима који су у директној вези са здрављем биља.
Заштита биљака, заштита живота
Међутим, здравље биља је све више угрожено услед биљних болести и штеточина. Биљне болести и штеточине се појављују све раније у сезони и на местима где пре нису били виђени. Томе су допринеле климатске промене, али и људске активности попут међународне трговине и транспорта, које су омогућиле и нехотично преношење штеточина и болести у нова станишта.
Важна је превенција
Заштита биљака од штеточина и болести је далеко исплативија од бављења потпуним хитним здравственим ситуацијама. Биљне штеточине и болести често је немогуће искоренити након што су се успоставиле, а управљање њима је дуготрајно и скупо. Превенција је кључна за избегавање разорног утицаја штеточина и болести на пољопривреду, средства за живот и сигурност хране.
Организација за храну и пољопривреду у Уједињених Нација - ФАО процењује да биљне болести и штеточине узрокују губитке и до 40% усева широм света, као и губитке у трговини пољопривредним производима који прелазе 220 милијарди долара годишње. Такође, тренд раста људске популације је такав да се процењује да се пољопривредна производња мора повећати за око 60% до 2050. године, како би се прехранила све већа људска популација.
Велики значај биљака
Биљке имају велики значај како за човека тако и за сва остала жива бића и за читаву планету. Велики број биљака користи се у исхрани, многе су лековите и зачинске. Користе се као сировина у грађевинској, текстилној, фармацеутској и другим гранама индустрије. Сасвим сигурно, највећи значај биљака је што оне производе кисеоник и храну за сва друга жива бића.
На међународном нивоу, од ФАО и у оквиру ИППЦ конвенције, се предузимају бројне мере како би се обезбедиле координисане и ефикасне активности на превенцији и контроли ширења биљних болести и штеточина широм света, са циљем да се смање негативни утицаји на здравље биља и пољопривреду, а последично и на здравље људи, економију и животну средину.
Међународни дан здравља биљака 2023. је прилика да се подигне глобална свест о томе како заштита здравља биљака може помоћи у окончању глади, смањењу сиромаштва, заштити животне средине и подстицању економског развоја
Србија је једна од бројних држава потписница ИППЦ и чланица ФАО, и предузима релевантне активности у оквиру ових међународних механизама.
Иако је јасно да здравље биља представља глобални изазов, те да је потребно уложити значајне напоре да се оно очува и заштити, уочено је да свест о његовом значају недостаје, нарочито код опште јавности. Стога је Генерална скупштина УН, на предлог ФАО, прогласила 2020. годину за Међународну годину здравља биља и позвала све међународне, регионалне и националне организације да се прикључе глобалној кампањи под слоганом „Заштитимо биље, заштитимо живот“, како би се широм света подигла свест о томе да је превенција и заштита здравља биља од есенцијалног значаја за живот на нашој планети.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)