МЕЂУНАРОДНИ ДАН НУЛТОГ ОТПАДА: Промовисање циркуларне економије
МЕЂУНАРОДНИ дан нултог отпада је иницијатива која има за циљ подизање свести о важности смањења отпада и промовисање циркуларне економије.
Међународни дан нултог отпада се први пут обележавао 30. марта 2023. као одговор на све снажнији утицај отпада на здравље људи, привреду и животну средину.
Овај дан наглашава нужност промене начина на који управљамо ресурсима и отвара врата разним иновативним приступима и решењима. Отпад је постао један од највећих еколошких проблема с којима се суочава модерно друштво. Брзина којом производимо отпад надмашује способност планете да га апсорбује и разгради, што резултира загађењем околине, уништавањем екосистема и штетним утицајем на здравље људи и животиња. С обзиром на раст светске популације и пораст потрошње, тај проблем је све већи и захтева хитне и свеобухватне мере.
Zero Waste приступ се темељи на идеји да отпад не постоји - уместо тога, сви ресурси се користе на начин који минимизира или елиминише стварање отпада. То укључује смањење, поновну употребу, рециклирање и компостирање ресурса како би се избегло слање на одлагалишта или спаљивање.
Један од кључних аспеката Zero Waste приступа је смањење потрошње и промоција одрживих начина живота. То укључује куповину производа с мање амбалаже, коришћење вишекратних производа уместо једнократних, поправку и обнављање предмета уместо замене новима као и доношење свесних одлука о потрошњи.
Едукација и подизање свести играју кључну улогу у овој транзицији ка одрживијем начину живота.
Рециклирање је такође важан део Zero Waste приступа, али није довољно само по себи решење. Док рециклирање може смањити количину отпада који завршава на депонијама, процес рециклирања такође троши ресурсе попут енергије и воде те може стварати загађење.
Рециклажом се генерише индустрија. Да би се користили рециклирани материјали, развиће се производни погони за проналажење намена за њих. Тако ћемо повећати разумевање целог процеса. Рециклирање није довољно јер се мање од 9% произведене пластике рециклира.
Зато је важно промовисати смањење потрошње и поновну употребу пре рециклирања. Компостирање је још један кључан аспект Zero Waste приступа, посебно када је реч о органском отпаду. Компостирање претвара органски отпад у вредно ђубриво за земљу, чиме се затвара круг хранљивих материја и смањује потреба за вештачким ђубривима. Ово је важан корак ка одрживом пољопривредном систему и очувању плодности земље.
Zero Waste није само крајњи циљ, већ и пут ка одрживијој будућности за све нас.
Отпад је озбиљна претња, али заједничким напорима можемо направити позитивне промене. Јако је тешко у потпуности живети без отпада, чак и уз максималан труд, али то не треба да нас обесхрабри.
Да запамтимо која су темељна начела Zero Waste покрета?
То су “5 R's” а реч је о: refuse, reduce, reuse, recycle, rot.
Преведено на наше активности и Zero Waste понашање:
- ОДБИЈ (куповину непотребних ствари)
- СМАЊИ (оно што иначе користиш)
- ПОНОВНО ИСКОРИСТИ (ствари које већ имаш)
- РЕЦИКЛИРАЈ (не само дословно рециклирање, него промена намене стварима које су изгубиле сврху)
- КОМПОСТИРАЈ (направи хумусну материју)
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)