МОРАМО БИТИ ОТПОРНИЈИ НА СУШЕ: Подаци о учесталости "жедних" година и деградацији земљишта у нашој земљи
АЛАРМАНТНИ подаци о учесталости сушних година и ризику од деградације земљишта у нашој земљи били су повод за округли сто "Ка Србији отпорној на суше", који је одржан у Еколошком центру "Радуловачки" у Сремским Карловцима, у организацији Центра за екологију и одрживи развој из Суботице.
Директорка ЦЕКОР Наташа Ђерег предочила је да је у Србији у периоду од 2011. до 2020. године учесталост година са сушама била чак 50 одсто, пет пута већа него у раздобљу од 1961. до 1990. године.
- Промена у режиму падавина, пораст температуре и последична суша доводе до фактора ризика за деградацију земљишта. Према подацима Министарства за заштиту животне средине, од 2001. до 2021. године 29 одсто територије наше земље било је под умереним ризиком, а 28 одсто под високим ризиком од деградације земљишта, од чега чак 14 процената под веома високим и екстремно високим ризиком - изнела је Ђерегова.
На скупу је речено да се земљиште деградира услед тога што је количина падавина мања од могућег испаравања на неком подручју, као и због ерозије, коју најбоље спречавају шуме, али их нема довољно.
- Са 7,97 одсто територије под шумама, Војводина је једна од најмање пошумљених регија у Европи. Од ње мање шума имају само Исланд и Малта - навео је Дејан Максимовић, активиста Еколошког центра "Станиште" из Вршца.
Фонд за штете и осигурање усева
ЦИЉ округлог стола био је да се укаже на потребу ублажавања климатских промена и деградацију земљишта, али и на спремност за реаговање у случају суше као елементарне непогоде.
- Неопходно је основати Фонд за штете од климатских промена, али и едуковати пољопривреднике да много више него досад осигуравају своје усеве - истакао је Ђурђевац.
Уз представнике Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, "Војводинашума", "Вода Војводине" и Друштва за заштиту животне средине "Окањ" из Елемира, учесник округлог стола био је и председник Еколошког покрета Врбаса Ратко Ђурђевац.
- Без законских подстицаја конверзије пољопривредног у шумско земљиште и без системског враћања узурпираног земљишта крај путева, не могу се очекивати резултати у подизању зелених заштитних појасева, без којих ће се наставити ерозија и исушивање ораница - рекао је Ђурђевац.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)