НЕВИДЉИВИ ЕКОЛОШКИ НЕПРИЈАТЕЉ: Како микропластика угрожава животну средину и људско здравље

Кристина Шпирковић

25. 09. 2024. у 09:42

МИКРОПЛАСТИКА, невидљиви еколошки непријатељ, постаје све присутнија претња по животну средину и људско здравље.

НЕВИДЉИВИ ЕКОЛОШКИ НЕПРИЈАТЕЉ: Како микропластика угрожава животну средину и људско здравље

Foto: Shutterstock

Ови сићушни фрагменти пластике, мањи од 5 мм, потичу из различитих извора, укључујући индустријске процесе, козметичке производе, вештачка влакна из одеће, па чак и гуме за аутомобиле. Њихова свеприсутност у нашој околини данас захтева хитна решења.

Извори микропластике

Према извештају Европског парламента, кључни извори микропластике укључују:

1. Примарну микропластику, која је намерно произведена, као што су микроперле у козметичким производима и детерџентима.

2. Секундарну микропластику, која настаје разградњом већих пластичних предмета, попут боца, кеса или риболовних мрежа, услед физичких, хемијских и биолошких фактора у природи.

Индустрије широм света, од текстилне до прехрамбене, доприносе овом проблему на више нивоа.

Приметно је да микровлакна из синтетичких тканина током прања одеће доспевају у водене екосистеме, док су честице из гума за аутомобиле свеприсутне на друмовима и у ваздуху који удишемо.

Последице микропластике на животну средину и здравље

Последице микропластике су далекосежне. У првом реду, ове честице акумулирају се у морским екосистемима, угрожавајући биодиверзитет и чинећи морску храну опасном за људску употребу.

Истраживања су показала присуство микропластике у питкој води, морским плодовима, па чак и у ваздуху. Забрињавајући налаз који је недавно објавио Форбс указује на присуство микропластике у људском мозгу, што отвара нова питања о њеним потенцијалним неуротоксичним ефектима.

На индивидуалном нивоу, микропластика улази у наш организам путем хране, воде и ваздуха, што изазива забринутост због могућих дугорочних последица на здравље, укључујући упале, канцерогене ефекте и хормоналне поремећаје.

Према извештају са Блоомберг-а, све више људи постаје свесно потребе за смањењем изложености микропластици, било да је реч о промени навика куповине, филтрирању воде или коришћењу природних материјала у свакодневном животу.

Како се борити против микропластике

Решења за проблем микропластике морају бити вишеслојна и обухватити све аспекте друштва, од политике и индустрије до индивидуалних навика.

У складу са Агендом 2030, неколико корака је кључно:

1. Смањење производње пластике - одговорнa производњa и потрошњa

Прелазак на одрживије материјале, рециклажу и поновну употребу може значајно смањити количину пластике која улази у животну средину.

2. Побољшање рециклажних капацитета

Повећање стопа рециклаже пластике у развијеним и неразвијеним земљама захтева нова улагања у инфраструктуру.

3. Промовисање свести међу потрошачима

Промена понашања потрошача, попут смањења употребе производа за једнократну употребу и преласка на алтернативне материјале, може смањити потражњу за пластиком.

4. Технолошка иновација

Развој нових метода за пречишћавање воде и ваздуха, као и филтрирање микрочестица из веш машина и индустријских постројења, играће кључну улогу.

Имплементација решења која смањују производњу пластике и повећавају њену поновну употребу усклађена је са климатским циљевима Париског споразума и циљем да се глобално загревање ограничи на испод 1,5°Ц до 2030. године

Микропластика је глобални проблем који захтева хитне и координисане акције. Кроз интеграцију Агенде 2030, решења могу бити одржива и дугорочна, чиме се обезбеђује боља будућност за нашу планету и све нас. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету