СВЕТСКИ ДАН ПЛАНИНА И ОДРЖИВИ ТУРИЗАМ: Чувари природе и културе

Кристина Шпирковић

11. 12. 2024. у 10:19

СВЕТСКИ дан планина, који се сваке године обележава 11. децембра, представља прилику да се скрене пажња на значај планинских области за екосистеме, заједнице и глобалну одрживост.

СВЕТСКИ ДАН ПЛАНИНА И ОДРЖИВИ ТУРИЗАМ: Чувари природе и културе

Фото: Танјуг

Планине покривају око 27% Земљине површине и дом су за 15% светске популације, док обезбеђују 60-80% свежих извора воде на свету. Међутим, њихова осетљива екологија суочава се с низом изазова, међу којима су климатске промене, деградација животне средине и неодрживи облици туризма. 

Развој одрживог туризма представља кључну стратегију која омогућава очување природних и културних вредности, док истовремено пружа прилику за социоекономски напредак

 

Одрживи туризам као модел за хармонију

Одрживи туризам има потенцијал да смањи негативне утицаје на планинске екосистеме док истовремено доприноси економском развоју.

Он подразумева активности које:

1. Минимизирају еколошки отисак – Одрживи туризам промовише коришћење обновљивих извора енергије, рециклирање и смањење отпада. Посетиоци се подстичу да користе локалне производе и услуге, чиме се смањује потреба за увозом и додатном експлоатацијом ресурса.

2. Подржавају локалне заједнице – Туризам може директно допринети економском јачању локалних становника кроз отварање радних места, подршку локалним занатима и промоцију културног наслеђа.

3. Едукују туристе – Одрживи туризам укључује програме подизања свести о значају очувања природе, као и промоцију одговорног понашања туриста према природном окружењу.

Планине као ризнице биодиверзитета и културе

Планине нису само природни пејзажи импресивне лепоте, већ и дом јединственим биљним и животињским врстама. Истовремено, оне чувају богатство културне разноликости, традиционалних знања и пракси које су се развијале вековима. Успостављање равнотеже између очувања природе и задовољења потреба локалних заједница представља кључно питање за будућност ових подручја.

Фото: Предраг Костин

Примери добре праксе

Један од успешних примера одрживог туризма може се наћи у европским планинским регијама, као што су Алпи, где су локалне власти и заједнице развиле систем зелених стаза, енергетски ефикасне смештаје и програме обуке водича који помажу посетиоцима да истраже природу на начин који не угрожава екосистем. На Балкану, планине као што су Тара, Дурмитор и Шар-планина такође бележе успехе кроз промоцију еко-туризма. Пројекти попут изградње бициклистичких и пешачких стаза, као и организовање фестивала посвећених локалној култури и традицији, постају магнет за туристе који траже аутентична и одговорна искуства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)