СВЕТСКИ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ: Пут одрживог развоја

Кристина Шпирковић

17. 04. 2025. у 15:09

СВЕТСКИ дан планете Земље, који се обележава сваке године 22. априла, представља симбол глобалне посвећености очувању наше планете и подсећа нас на то колико је природа крхка, а људска одговорност велика.

СВЕТСКИ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ: Пут одрживог развоја

Foto: Shutterstock

Овај дан је први пут прослављен 1970. године у Сједињеним Америчким Државама као одговор на растућу забринутост због загађења животне средине. Међутим, тек 2009. године Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 22. април за Међународни дан Мајке Земље, чиме је овај датум добио глобалну и универзалну димензију.

Идеја о Мајци Земљи није нова – присутна је у многим старим цивилизацијама које су поштовале природу као извор живота. Међутим, у савременом друштву, нарочито након индустријских револуција, природа је постала средство за економску добит, често на штету њеног здравља и опстанка

Тешке последице индустријског развоја – загађење ваздуха и вода, крчење шума, закисељавање океана, губитак биодиверзитета и климатске промене – све више угрожавају стабилност планете, али и сам опстанак човечанства.

Конференција УН о човековој средини, одржана 1972. године у Стокхолму, означила је почетак глобалне еколошке свести. Тада је први пут истакнута међузависност између човека и природе и потреба за одрживим развојем. Та свест се кроз деценије развијала, али и суочавала са многобројним изазовима, јер раст популације и потрошачко друштво настављају да врше притисак на природне ресурсе.

Када нам мајка Земља пошаље поруку

Данас, када се суочавамо са све израженијим последицама климатских промена – екстремним временским појавама, топљењем ледених капа, порастом нивоа мора и губитком плодног земљишта – Светски дан планете Земље добија додатни значај. Он нас позива да преиспитамо своје понашање, политике и систем вредности.

Тема овог дана често се мења из године у годину, али порука остаје иста: морамо деловати сада да бисмо осигурали будућност генерација које долазе. Овај дан је и прилика да се истакну и позитивни примери – обновљиви извори енергије, рециклажа, очување заштићених природних подручја, образовни програми о заштити животне средине и међународни споразуми попут Париског климатског споразума.

Посебно је важно укључивање младих у ове процесе, јер су управо они носиоци будућих промена.

На крају, Светски дан планете Земље нас подсећа на једноставну, али дубоку истину – да планета није нешто изван нас, већ да смо ми њен део. Она нам не припада; ми припадамо њој. На нама је да обновимо изгубљену равнотежу и живимо у складу са природом, јер само тако можемо обезбедити здраву, сигурну и праведну будућност за све облике живота на Земљи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (0)

У ТЕШКОЈ САОБРАЋАЈНОЈ НЕСРЕЋИ ПОГИНУО НАРОДНИ ПОСЛАНИК: Настрадали Срђан Тодоровић, његова супруга и малолетно дете