БУДУЋНОСТ ПОЧИЊЕ САДА: Национални дан одрживог развоја
СВАКОГ 10. маја Србија обележава Национални дан одрживог развоја — датум који нас подсећа на одговорност коју имамо према природи, друштву и генерацијама које долазе. Управо на тај дан, 2008. године, Влада Републике Србије је усвојила Националну стратегију одрживог развоја, постављајући темеље политици која инсистира на равнотежи између заштите животне средине и економског и социјалног напретка.

Foto: Shutterstock
Према једној од најшире прихваћених дефиниција, одрживи развој је развој који задовољава потребе садашњости, не доводећи у питање могућност будућих генерација да задовоље сопствене потребе. То је концепт који нас учи да свака одлука коју данас донесемо — било да се тиче производње, потрошње, изградње или друштвених вредности — има последице не само по нас, већ и по оне који ће доћи после нас.
Кључне димензије одрживог развоја су:
1. Еколошка одрживост - очување природних ресурса, биодиверзитета и животне средине, развој привреде који не нарушава природне системе.
2. Социјална одрживост - равноправност, приступ основним услугама, правична расподела ресурса.
Све чешће се помиње и институционална одрживост, која обухвата ефикасно управљање, транспарентност и владавину права као основу за дугорочни развој.
Зашто је овај дан важан?
Одрживи развој се често перципира као задатак државе или великих система , али у стварности, он почиње од појединца. Управо зато је обележавање 10. маја прилика да се широј јавности приближи ова тема — не као апстрактна идеја, већ као свакодневна пракса.
На пример, одговорним избором производа (локалних и сезонских), смањењем употребе пластике, рециклажом, или уштедом енергије у домаћинству, свако од нас доприноси великој слици. Овакви кораци нису безначајни — напротив, они су основ за изградњу културе одрживости.
Регулатива и значај извештавања
Србија је усвојила низ докумената и прописа у складу са глобалним циљевима одрживог развоја, а све већи значај добија и пракса извештавања о одрживости. Иако је обавеза извештавања прописана за одређене правне субјекте, све више домаћих компанија и институција добровољно објављује извештаје о свом утицају на животну средину и друштво. Такви извештаји служе не само као инструмент транспарентности, већ и као смерница за унапређење пракси и ефикасније доношење одлука.
Примери из праксе
На путу ка постизању одрживости, и мали кораци имају великог значаја. Неки домаћи трговци уводе амбалажу од рециклираних материјала. Школе организују акције пошумљавања, а бројна удружења грађана покрећу еко-иницијативе на локалном нивоу. Појединци све чешће праве кућне компостере, користе јавни превоз или бицикле, учествују у еколошким акцијама или подржавају социјалне иновације у својој заједници.
Заједничка одговорност за заједничку будућност
Национални дан одрживог развоја је подсећање да је сваки појединац део решења. Није довољно да о одрживости говоримо само у теорији — потребно је дапружамо активан допринос на том путу. Управо у томе лежи највећа вредност обележавња овог датума: у могућности да се заједница едукује, мотивише и подстакне на акцију.
Будућност почиње сада — у нашим навикама, изборима и односима према природи и друштву.

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

"САЗНАО САМ ЗА ЊЕНЕ АВАНТУРЕ" Кемиш у отвореном писму о разводу: "Почетком децембра иселио сам се из заједничког стана"
"ОВИМ сам желео да окончам један ружан период у мом животу..."
09. 05. 2025. у 11:18
Коментари (0)