СВЕТСКИ ДАН БУДУЋНОСТИ: Како да створимо бољи свет за све
НА Генералној конференцији УНЕСЦО, 2021 године, једногласно је усвојен 2. децембар као „Светски дан будућности".
Будућност је нешто што нас све занима и интригира. Шта ће се десити са нашом планетом, нашим друштвом, нашом културом, нашом технологијом, нашом науком? Како ћемо се прилагодити новим изазовима и искористити нове прилике? Како ћемо очувати наше вредности и идентитет? Како ћемо остварити наше снове и аспирације?
Ова и многа друга питања су она која нас покрећу и мотивишу да размишљамо о будућности и да учествујемо у њеном стварању. Зато је Светски дан будућности, који се одржава сваке године 04. децембра важан и значајан догађај који нас подсећа на нашу одговорност и моћ да утичемо на ток историје.
Одржив свет је онај који поштује и штити природне ресурсе и животну средину. Праведан свет је онај који обезбеђује једнакост и достојанство за све људе, који елиминише сиромаштво и дискриминацију, који промовише људска права и демократију. Миран свет је онај који решава конфликте и несугласице на ненасилан и дијалогом, који спречава ратове и тероризам, који гради мостове и сарадњу међу нацијама и културама. Инклузиван свет је онај који прихвата и вреднује различитост и мултикултуралност, који подржава и укључује маргинализоване и рањиве групе, који подстиче и омогућава партиципацију и допринос свих грађана. Креативан свет је онај који подстиче и награђује иновацију и стваралаштво, који подржава и финансира науку и образовање, који охрабрује и инспирише уметност и културу. Срећан свет је онај који задовољава и унапређује основне и више потребе људи, који промовише и шири позитивне емоције и вредности, који омогућава и подржава лични и колективни развој и благостање.
Ова визија будућности није утопија или фантазија. Она је реална и остварива, ако се потрудимо и радимо заједно. Већ постоје многи примери и докази који показују да је могуће направити позитивне промене и постићи боље резултате у различитим областима и секторима. Например, према извештају Уједињених нација, глобална стопа екстремног сиромаштва је опала са 36% у 1990. години на 10% у 2015. години.
Према извештају Међународне агенције за обновљиву енергију, глобална производња обновљиве енергије је порасла са 19% у 2010. години на 26% у 2018. години. Према извештају Института за економију и мир, глобални индекс мира је порастао за 0,09% у 2019. години, што значи да је свет постао мало мирнији него претходне године.
Ови и други примери показују да је могуће направити напредак и побољшати квалитет живота за милионе људи.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)