МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗАШТИТЕ МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА: Важност очувања културног идентитета

Кристина Шпирковић

21. 02. 2024. у 13:41

СВАКЕ године, 21. фебруара, широм света се обележава Међународни дан заштите матерњег језика.

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗАШТИТЕ МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА: Важност очувања културног идентитета

Foto: Shutterstock

Иницијатива за обележавањем Међународног дана матерњег језика потекла је од Бангладеша. На Генералној конференцији UNESCO, 1999. године је одобрена и обележава се широм света од 2000. године.

UNESCO верује у значај културне и језичке разноликости за развој одрживих друштава. Овај дан има за циљ да подстакне свест о важности очувања и неговања матерњег језика, као и да истакне богатство језичке разноликости која постоји широм света.

Матерњи језик представља темељ идентитета и културе сваког појединца и заједнице. Кроз језик се преносе традиције, вредности, обичаји и знање са генерације на генерацију

Неговање матерњег језика кључно је за очување културног наслеђа и идентитета народа. Међутим, широм света, многи матерњи језици су угрожени или чак нестају због различитих фактора као што су глобализација, урбанизација, миграција, економске промене и политички притисци.

Вишејезична и мултикултурална друштва постоје кроз своје језике који преносе и чувају традиционално знање и културе на одржив начин.

Језичка разноликост је све више угрожена како све више језика нестаје.

Тема Међународног дана матерњег језика за 2024. годину је „Вишејезично образовање – стуб учења и међугенерацијског учења“ која наглашава да су матерњи језици од виталног значаја за инклузивно образовање и очување аутохтоних језика.

Глобално 40 одсто становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме. Ипак, напредује се у вишејезичном образовању уз растуће разумевање његовог значаја, посебно у раном школовању, и више посвећености његовом развоју у јавном животу.

Данас 250 милиона деце и младих још увек не похађа школу, а 763 милиона одраслих не савладава основне вештине писмености. Образовање на матерњем језику подржава учење, писменост и усвајање додатних језика.

Државе, образовне институције, невладине организације и појединци треба да предузму активне кораке како би се очувала језичка разноликост и подржали развој и употреба матерњих језика.

Очување матерњег језика може се постићи кроз различите мере, укључујући:

1. ОБРАЗОВАЊЕ: Промовисање образовних програма који подржавају учење и употребу матерњег језика у школама и универзитетима.

2. ЈАВНЕ ПОЛИТИКЕ: Доношење политика које подржавају језичку разноликост и пружање ресурса за очување и промоцију матерњих језика.

3. КУЛТУРНЕ ИНИЦИЈАТИВЕ: Организовање културних догађаја, фестивала и активности које промовишу матерње језике и традицију.

4. ДИГИТАЛИЗАЦИЈА: Коришћење технологије за очување и промоцију матерњих језика путем дигиталних платформи, апликација и ресурса.

Свако од нас има одговорност да подржи очување матерњих језика и да се активно ангажује у њиховом очувању.

Ово није само питање језичке разноликости, већ и питање људских права, културног идентитета и социјалне правде.

Сваке две недеље неки језик нестане носећи са собом читаво културно и интелектуално наслеђе. Најмање 45% од процењених 7000 језика који се говоре у свету је угрожено. Само неколико стотина језика је заиста добило место у образовним системима и јавном домену, а мање од сто се користи у дигиталном свету.

Међународни дан заштите матерњег језика нас подсећа да је језик више од речи - он је носилац наше прошлости, садашњости и будућности.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ТОНИ КРОС ЖЕСТОКО ПОНИЗИО ЛУКУ МОДРИЋА: Хрват ово никако није очекивао