НА ЧЕМУ РАДИ НАСА: Ево какве ранчеве ће носити астронаути на Месецу - помагаће им да се не изгубе (ФОТО)
АМЕРИЧКА свемирска агенција НАСА у сарадњи са својим партнерима развила је за будуће истраживаче Месеца специјално опремљене ранчеве који ће правити изузетно детаљне три-де мапе месечеве површине и помоћи им у оријентацији.
Уређај који је назван кинематички навигациони и картографски ранац (скраћено КНаЦК) опремљен је преносивим ЛИДАР скенером који непрестано снима терен док астронаут хода и прикупља детаљне информације о топологији околне површине.
- У основи, сензор је геодетски алат и за навигацију, и за научно мапирање, способан да креира три-де мапе ултра високе резолуције са прецизношћу на нивоу од неколико центиметара и да им пружи богат научни контекст - наводи планетарни научник, Мајкл Занети, из Насиног свемирског центра. - Такође ће помоћи да се осигура безбедност астронаута и ровера у окружењу које није покривено ГПС-ом, као што је Месец, јер ће моћи прецизно да идентификује удаљеност од утврђених оријентира и истраживачима ће у реалном времени давати информације докле су стигли и колико им је преостало до одредишта.
Систем користи технологију која се зове фреквентно модулисани континуирани талас (ФМЦВ) ЛИДАР. Као што му име каже, уређај емитује континуирани ласерски зрак са модулисаном фреквенцијом. Када се ова светлост рефлектује од површине, њена фреквенција се мења; када се ова измењена фреквенција светлости врати у ЛИДАР детектор, она се упоређује са емитованом светлошћу. Разлика између њих је пропорционална удаљености до површине, а овај процес генерише детаљну топографску карту. Ова технологија не захтева употребу брзе електронике и имуна је на сметње амбијенталног светла. То га чини модернијим и ефикасним, што је управо оно што је потребно за окружење као што је Месец.
КНаЦК је у стању да прикупи милионе мерних тачака у секунди, па чак ради и у мраку. Може да генерише навигациони систем у реалном времену и помогне астронаутима који покушавају да се крећу кроз непознато, ванземаљско окружење.
- Људи се у природи сналазе помоћу неких оријентрира – зграде, дрвета, ливаде... - напомиње Занети. - Те ствари не постоје на Месецу. КнаЦК ће континуирано омогућавати истраживачима да одреде своје кретање, правац и оријентацију ка удаљеним врховима или бази својих операција. Они чак могу да обележе одређена места на којима су пронашли неки јединствени минерал или формацију стена, тако да се други лако могу вратити на исто место ради даљег проучавања.
Радећи у партнерству са "Торцх Тецхнологиес Инц" , компанијом за развој ранца и "Аева Инц", која производи ЛИДАР сензоре, Наси је остало још мало посла на даљем развоју прототипа. Теренски тестови су показали да је технологија ефикасна. У новембру 2021. коришћен је за мапирање вулканског кратера, а такође је коришћен за спровођење три-де реконструкције пешчаних дина морске баријере у Насином свемирском центру „Кенеди“ на Флориди.
Научници Насе ће наставити да користе КнаЦК за процену утицаја еолске ерозије на дине, које тренутно штите примарне лансирне рампе свемирске агенције. КНаЦК ће такође проћи велики теренски тест у Насином виртуелном Институту за истраживање соларног система у Новом Мексику. Овај уређај је такође потребно заштитити због специфичног окружења на Месецу – пре свега, јаког сунчевог зрачења и ниже гравитације. Такође, радиће се и на смањивању комплета. Тренутно, КНаЦк је величине спортског ранца и тежи око 18 килограма.
- Искористивши најновија достигнућа у технологији ЛИДАР, наша јединица нове генерације, ојачана заштитом од зрачења, биће величине флаше за сок и омогући ће астронаутима на површини Месеца да несметано истражују - тврди Занети.
То значи да би астронаути онда могли да носе прави ранац у које ће смештати узорке камења или да понесу неку другу опрему. Ови специјални ранчеви би требало да буду спремни до 2025. године када је планирано да Насин програм „Артемис“ врати људе на Месец.
БОНУС ВИДЕО - СВЕМИРСКА ШЕТЊА: Руски космонаути провели седам часова изван Међународне свемирске станице
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)