ГАЈИЋЕМО ДЕЦУ У МЕТАВЕРЗУМУ: Шокантна књига Катрионе Кембел, стручњака за вештачку интелигенцију
ВИРТУЕЛНИ светови попут метаверзума могли би да доведу до еволуције "виртуелне деце", компјутерски генерисаних беба које можете држати, мирисати и комуницирати са њима - ово тврди један од водећих стручњака за вештачку интелигенцију Уједињеног Краљевства Катриона Кембел.
У Књизи "План за живот са вештачком интелигенцијом" она каже да ће сајбер-бебе вероватно постати уобичајена појава у наредних пола века.
На страницама шокантне књиге још тврди да ће "у року од 50 година технологија напредовати до те мере да се бебе које ће постојати у метаверзуму неће разликовати од оних у стварном свету".
(Да ли то значи да ће Марк Закерберг бити свачији тата?)
Кембелова предвиђа да ће та деца бити уобичајена и прихваћена у друштву у року од пола века. Кембелова је ово назвала дигиталном демографијом "Тамагочи генерација", по дигиталним играчкама за кућне љубимце из Јапана
Технологија се развијала од деведесетих. Кембелова каже да ће виртуелна деца личити на вас и да ћете моћи да се играте са њима и мазите их. Биће способни да симулирају емоционалне одговоре као и говор, који ће се кретати од "гоогоо гага" до праве приче.
Могли бисмо да одлучимо колико брзо одрастају?
Можете их се и "решити" ако их имате на основу месечне претплате, што је оно што Кембелова мисли да би се могло догодити.
Размислите о предностима: минимални трошкови и утицај на животну средину. И мање бриге.
Има ли недостатака? Па, можда мислите да он, ако можете да га укључите и искључите, више личи на дистопијску лутку него на човека који је ваше месо и крв. Али то је старомодно размишљање.
Кембелова, такође вели да ће до 2070. проширена стварност (АР) и рукавице "осетљиве на додир" учинити искуство потенцијално "животним". До тада, сваки пети родитељ може да се одлучи за дигиталну бебу у односу на стварну, верује она, где ће деца "одрасти" у реалном времену, али ће постојати само у виртуелном метаверзуму.
Родитељи ће видети и комуницирати са својим потомцима кроз АР наочаре и рукавице нове генерације. Те рукавице будућности имаће "уређаје за ношење" који репродукују осећаје попут хватања предмета или преласка руком преко површине - што значи да ће моћи да се мазе, хране и играју са својим потомцима било када. Она верује да ће дигитална деца имати фотореалистична лица и тела и да ће моћи да препознају и реагују на своје родитеље користећи праћење лица и анализу гласа уграђене у АР слушалице.
Њихово храњење неће коштати ништа, неће заузимати никакав простор и остаће здрави све док су програмирани да "живе".
Колико год бизаран концепт могао бити, Кембелова тврди да представља одрживо, дугорочно решење за контролу рађања без спречавања људи да имају децу и нуди алтернативу свету који се суочава са порастом популације.
ДИГИТАЛНА ДЕМОГРАФИЈА
- КАКО се метаверзум развија, видим да виртуелна деца постају прихваћена као део друштва у великом делу развијеног света. На основу студија о томе зашто парови одлучују да остану без деце, мислим да би било разумно очекивати да чак 20 одсто људи одлучи да пре има бебу са АР него праву - тврди футуристкиња.
- Ово ће довести до прве, потпуно дигиталне демографије која, иако помало чудна на први поглед, у ствари представља оно што би могло бити једно од најважнијих технолошких открића човечанства од појаве бронзаног доба с обзиром на његов потенцијални утицај на глобално становништво и друштвене промене.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (1)