ОТКРИВЕН КИСЕОНИК У НАЈУДАЉЕНИЈОЈ ГАЛАКСИЈИ: Телескопом „Џејмс Веб“ пронађено је неколико изузетно удаљених галаксија
СТУДИЈА коју је спровео тим истраживача са Универзитета у Нагоји и Националне астрономске опсерваторије Јапана открила је да у једној од удаљених галаксија постоји кисеоник.

Foto: Shutterstock/Denis Belitsky
Оштро око телескопа „Џејмс Веб“ је успело да пронађе неколико изузетно удаљених галаксија током последњих шест месеци. А сада, астрономи могу рећи да у једној од њих има кисеоника. Ово је најудаљенија детекција драгоценог хемијског елемента икада забележена.
Галаксија ГХЗ2/ГЛАСС-з12 појавила се 367 милиона година након Великог праска.
Током анализа студије, стручњаци који раде на највећем радио-телескопу на свету АЛМА детектовали су емисиону линију у складу са присуством кисеоника на знатној удаљености, што је само потврдило налазе „Веб“ телескопа.
Присуство кисеоника открива много о овим удаљеним галаксијама. Прве звезде које су сијале у свемиру биле су направљене само од водоника и хелијума. Нуклеарни процеси у њиховим центрима довели су до формирања многих других елемената, који су се распршили како су звезде стариле и шириле се, и (у неким случајевима) на крају експлодирале.
Нуклеарни процеси у њиховим центрима допринели су формирању многих других елемената, који су се распршили, попут старих и продужених звезда, као и њиховим експлозијама у неким случајевима.
Према мишљењу стручњака, разумевање ових првих звезда у раним галаксијама важно је да би се употпунила тренутна слика еволуције галаксија.
„Сјај емисионе линије указује на то да је ова галаксија брзо обогаћивала резерве гаса елементима тежим од водоника и хелијума. Ово даје трагове о формирању и еволуцији прве генерације звезда и њиховом животном веку“, рекао је коаутор студије Хорхе Завала из Јапанске астрономске опсерваторије.
Мала раздаљина коју видимо између гаса кисеоника и емисије звезда такође може да укаже да су ове ране галаксије претрпеле насилне експлозије које су однеле гас из центра галаксије у регион који окружује галаксију, па чак и шире, наводи портал ИФЛ Сајенс.
sputnikportal.rs
Препоручујемо

КАКО СЕ РАЂАЈУ ПЛАНЕТЕ ПОГОДНЕ ЗА ЖИВОТ: Тајна лежи у молекуларним облацима
27. 01. 2023. у 01:12

ОТКРИЋЕ НА АНТАРКТИКУ: Пронађен редак метеорит тежак скоро 8 килограма
20. 01. 2023. у 23:07

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)