ЕВО КАДА ПОЧИЊЕ ЗИМСКО РАЧУНАЊЕ ВРЕМЕНА: Изненадиће вас како померање казаљки на сату утиче на људе
ЈЕДАН од разлога који се најчешће наводи као мотив за напуштање летњег рачунања времена јесу научна истраживања о утицају померања сата на здравље људи, која се све чешће спроводе у свету. У Европи летње рачунање времена ове године завршава 29. октобра, што значи да ћемо у ноћи између 28. и 29. октобра у 3 сата ујутро казаљке на сату померити један сат уназад, односно на 2 сата.

Фото Shutterstock
Краћи дани и дужа ноћ могу неким људима веома тешко пасти и довести до зимске депресије, варијација у крвном притиску, главобоље, појачане раздражљивости. Већина особа се жали на осећај умора, прекратак дан. Стручњаци као једно од најпрактичнијих решења предлажу излагање дневној светлости и шетње.
Укидање летњег рачунања времена
Европска комисија је званично предложила да се у Европској унији укине пракса померања сата. У лето 2018. године, Комисија је отворила јавну расправу о овом питању и добила 4,6 милиона одговора.
Према тадашњем писању европских медија, та јавна расправа је настала као резултат притиска Европског парламента, држава чланица, предузећа и грађана. Резултат јавних консултација је био да се 84 одсто њих изјаснило да би требало да се укине летње рачунање времена.
Европски парламент је у марту 2019. године изгласао да се наредне, 2020. године укине померање времена двапут годишње, а државе чланице добиле су рок до априла 2020. године да се изјасне да ли ће користити летње или зимско рачунање времена.
План је био да државе које изаберу да остану на летњем рачунању времена након тога више не померају сатове, док би оне које су изабрале зимско рачунање времена 31. октобра 2020. године помериле сат још једном, након чега би укинули ту праксу.
Међутим, то се никада није обистинило. У марту 2020. године проглашена је пандемија корона вируса, у већини држава Европе уведене су строге епидемилошке мере, а изјашњавање о овом питању није наметнуто као један од приоритета. До данас, одлука о томе да ли ће користити летње или зимско рачунање времена није донета.
Један од разлога који се најчешће наводи као мотив за напуштање летњег рачунања времена јесу научна истраживања о утицају померања сата на здравље људи, која се све чешће спроводе у свету, а углавном показују негативне последице те праксе.
Погубно померање сата
Истраживање из 2016. године у којем је испитана повезаност између померања на летње рачунање времена и саобраћајних незгода показује да је од 2002. до 2011. године прелазак на летње рачунање времена изазвао преко 30 смртних случајева, уз материјалну штету од 275 милиона долара годишње.
Најпознатији пример државе која је одбацивала летње рачунање времена је Русија, држава која се простире кроз 11 временских зона. Председник Русије Владимир Путин је 2014. године донео одлуку да та држава одбаци праксу летњег рачунања времена. Од 26. октобра те године становници Русије више не морају да навијају сат двапут годишње.
Досад су и две америчке државе, Аризона и Хаваји, одустале од промене сата, а обе су усвојиле стално зимско рачунање времена.
Канадске провинције Саскачеван и Јукон су, са друге стране, у међувремену усвојиле трајно летње рачунање времена.
(Ало)
БОНУС ВИДЕО:
ЖИВОТ У РУЖИЧАСТОМ: Мухли трава одушевљава посетиоце кинеског Лиузхоуа

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)