ЧУВЕНО РЕМЕК-ДЕЛО ,,МОНА ЛИЗА" КРИЈЕ ЈОШ ЈЕДНУ ТАЈНУ: Шта је то плумбонакрит и чему је служио Леонарду да Винчију?
,,МОНА ЛИЗА" је одала још једну тајну: користећи рендгенске зраке да би завирили у хемијску структуру сићушне трунке тог прослављеног уметничког дела, научници су стекли нови увид у технике којима је Леонардо да Винчи насликао тај револуционарни портрет жене са загонетним осмехом, како преносе агенције.

Фото: АП
Рецепт за уљану боју који је Леонардо користио као основни слој за припрему панела од дрвета тополе, изгледа да је био другачији и са посебним карактеристичним хемијским саставом за "Мона Лизу", открио је тим научника и историчара уметности из Француске и Велике Британије.
"Он је волео да експериментише, а свака од његових слика је технички потпуно другачија", рекао је Виктор Гонзалес, водећи аутор студије и хемичар у највећем француском истраживачком телу, ЦНРС. Гонзалес је проучавао хемијски састав десетина дела Леонарда, Рембранта и других уметника.
"У овом случају, занимљиво је видети да заиста постоји специфична техника за основни слој 'Мона Лизе' ", рекао је он за медије.
Истраживачи су нашли ретко једињење "плумбонакрит" у Леонардовом првом слоју боје. То откриће је, рекао је Гонзалес, први пут потврдило оно што су историчари уметности раније само претпоставили: да је Леонардо највероватније користио прах оловног оксида да згусне смесу основне боје и помогне да се осуши док је почињао да ради на портрету жене која сада гледа иза заштитног стакла у Музеј Лувр у Паризу.
Кармен Бамбах, специјалисткиња за италијанску уметност и кустоскиња у њујоршком Метрополитен музеју уметности, која није била укључена у студију, назвала је истраживање "веома узбудљивим" и рекла да су сви научно доказани нови увиди у Леонардове технике сликања "изузетно важна вест за свет уметности и наше глобално друштво".

Чувена слика деценијама буди пажљу посетилаца из целог света, Фото Г. Чворовић
Налажење "плумбонакрита" у "Мона Лизи" сведочи о "Леонардовом духу страственог и сталног експериментисања као сликара - то је оно што га чини безвременским и модерним", рекла је Бамбах.
Фрагмент боје из основног слоја "Мона Лизе" који је анализиран, био је једва видљив голим оком, не већи од пречника људске длаке, и узет је са горње десне ивице слике.
После Леонарда, холандски мајстор Рембрант је можда користио сличан рецепт када је сликао у 17. веку. Гонзалес и други истраживачи су и раније налазили "плумбонакрит" у његовим радовима.
"То нам такође говори да су се ти рецепти преносили вековима", рекао је Гонзалес.
Сматра се да је Леонардо растворио прах оловног оксида који има наранџасту боју, у ланеном или ораховом уљу загревањем смеше да би направио гушћу пасту која се брже суши.
"Оно што ћете добити је уље које има веома лепу златну боју", рекао је Гонзалес. "Тече као мед".
"Има много, још много ствари које треба открити, сигурно. Једва смо загребали површину", рекао је Гонзалес.
(Национална географија)
БОНУС ВИДЕО: ПАМТЕ ЈЕ ПО ЂЕКНИ: Глумица Љиљана Контић преминула је 2005. године и сахрањена поред свог Гидре

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)