НАУЧНИЦИ СУ УЗГОЈИЛИ СУПЕРКРАВУ: Производи 20 пута више млека и отпорна је на врућине и болести
ПЕТ генерација укрштања резултирало је стоком способном да произведе 10 литара млека дневно.

Фото Shutterstock
Истраживачи са Универзитета Илиноис Урбана-Шампеин укрштањем су добили високомлечну краву која је отпорна на климатске услове. Такве краве могле би значајно да повећају производњу млека за танзанијске фармере, потенцијално трансформишући локалну пољопривреду и безбедност хране.
Тим научника тврди да је спреман да испоручи расу крава која ће производити 20 пута више млека од аутохтоних раса. Истраживање објављено у часопису „Анимал Фронтиерс“ објашњава како је укрштена раса холштајн, позната по производњи млека, с расом џерси, отпорном на топлоту, сушу и болести које преноси аутохтона раса гир.
Пет генерација укрштања дало је говеда која су способна да дају 10 литара млека дневно, што је више од просечног приноса од пола литра, аутохтоних говеда. Након што су прва таква телад узгојена у САД, вођа пројекта Мет Вилер спреман је да донесе ембрионе у Танзанију.
-Високомлечни гироландоси (укрштања холштајна и гира) уобичајени су у Бразилу, али се не могу извозити у већину других земаља због тамошњих ендемских болести, рекао је Вилер, пише „SciTechDaily“.
Вилеров тим планира да имплантира 100 холштајн-гир и џерси-гир ембриона у аутохтона говеда на два места у Танзанији. Добијена телад ће се осеменити током неколико узастопних генерација како би се створила „чиста синтетичка“ говеда са пет осмина холштајн или џерси генетике и три осмине гир генетике.
„Када се генетика успостави у односу пет осмина/три осмине, телад из узастопних парења ће задржати исти генетски однос. У земљама у развоју то је изазовно јер постоји могућност да се крава пари с биком који се налази неколико домаћинстава даље, па такво парење губи на ефекту“, објаснио је научник.
Вилеров тим, укључујући коаутора студије Мозеса Оле-Неселеа из Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО), одржао је први онлајн курс о технологији потпомогнуте репродукције код говеда уз учешће 12 Танзанијаца.
-Било је важно да почнемо да обучавамо прву групу ветеринара и студената да усвоје технологију, да када стигнемо, то не буде непознаница. Влада Танзаније жели ову обуку и размену студената, ми ћемо наставити да улажемо у овај програм све док буде потребно, закључио је Вилер.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо

АУРОРА БОРЕАЛИС ВИЂЕНА НА КРИМУ: Експлозија са површине Сунца стигла до земље
05. 11. 2023. у 21:16

ОТКРИВЕНИ ЗАНИМЉИВИ ТРАГОВИ: Верује се да то место крије Нојеву барку
05. 11. 2023. у 19:26

ПАР ИЗ СНОВА: Ово је најлепши и најинтелигентнији љубавни спој у хороскопу
06. 11. 2023. у 18:56

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)