МАПИРАЊЕ ХЕМИЈСКОГ САСТАВА ПОВРШИНЕ МЕСЕЦА: Кључ за разумевање еволуције

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

30. 11. 2023. у 22:51

КИНЕСКИ научници раде на пројекту који ће им обезбедити кључне податке за проучавање еволуције Месеца. Хемија лунарне површине је неопходна за откривање петролошких карактеристика како би се разумела еволуција Земљиног сателита.

МАПИРАЊЕ ХЕМИЈСКОГ САСТАВА ПОВРШИНЕ МЕСЕЦА: Кључ за разумевање еволуције

Фото: Танјуг

Постојеће хемијско мапирање засновано на лунарним узорцима које су прикупили „Аполо“ и „Луна“ могло је да открије само еволуцију Месеца пре три милијарде година, пропуштајући критични касни период.

Међутим, доказано је да лунарни узорци које је донела кинеска мисија „Чанг'е-5“ носе информације о младој вулканској активности пре око две милијарде година и карактеристичном саставу материјала.

Истраживачки тим је тачно проценио садржај главних елемената на површини Месеца комбинујући податке узорака из „Чанг'е-5“, „Апола“ и „Луне“ са моделом инверзије заснованим на дубоком учењу, рекао је Јанг Чен, професор на Универзитету Ђилин.

Они су потом креирали нову мапу дистрибуције хемијског састава лунарне површине са високом прецизношћу и високом резолуцијом, која је свеобухватно одражавала хемијске карактеристике површине Месеца.

Истраживачи су такође калибрисали јединице младог базалта лунарних мора (young mare basalt units) на основу новог прорачуна садржаја елемента, што ће пружити поуздане податке за историјске студије магматске активности и термалне еволуције у касном лунарном периоду и за будуће мисије прибављања лунарних узорака, рекао је Јанг.

Студију су заједнички спровели Универзитет Ђилин, Националне астрономске опсерваторије Кинеске академије наука, Универзитет Тренто у Италији, Универзитет Исланда и друге кинеске и стране истраживачке институције.

Ојианг Зијуан, водећи кинески научник и први главни научник кинеског пројекта лунарне сонде, такође је био укључен у студију, пренела је „Национална географија“.

Студија је недавно објављена у часопису „Нејчер комјуникејшенс“ (Nature Communications).

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ЛЕКЦИЈА СВИМ МУШКАРЦИМА! Јанис Тима се убио, а његова прва жена открила шокантне детаље