ПРИРОДНА КАТАСТРОФА КОЈА ОДНОСИ ЖИВОТЕ: Шта је цунами, како настаје и зашто може бити опасан?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

02. 01. 2024. у 18:19

ЗЕМЉОТРЕС је изузетно непријатно искуство јер долази изненада, а може да има изузетно разорне последице.

ПРИРОДНА КАТАСТРОФА КОЈА ОДНОСИ ЖИВОТЕ: Шта је цунами, како настаје и зашто може бити опасан?

Фото Pixabay free images

Али, у неким подручјима у свету уз земљотрес често долази и до појаве цунамија који може бити исто тако или чак и више разоран од потреса. Шта је заправо цунами и како настаје?

Реч цунами долази из јапанског језика и значи „талас у луци“ а заправо веома добро описује шта то тачно јесте. Званично цунами је морски талас (или више њих) великих амплитуда, који је изазван потресом, ерупцијом вулкана или другим атмосферским поремећајима.

Иако могу да се појаве било где у свету, најчешће се дешавају у Тихом и Индијском океану, подручјима у којима се налази велик број тектонских раседа и која су сеизмички веома активна.

Цунамији могу да се појаве у било које доба године, али су чешћи током зиме, пише „Зимо“.

 

ЗАШТО ДОЛАЗИ ДО ЦУНАМИЈА?

Најчешћи узрок цунамија је земљотрес када долази до наглог померања морског тла, што доводи до појаве великих таласа на површини океана.

Баш као и сеизмички талас, цунами се шири веома брзо. Према научницима, цунами талас може да достигне брзину и од 800 километара на час. На отвореном мору, иако могу да се осете, цунамији су често ниски, а своју праву снагу и величину показују доласком ближе обали где је дубина мања. Тада долази до успоравања таласа и повећања његове амплитуде. Што је дубина мора близу обале мања, то је висина таласа већа. Тако није реткост да цунамији достигну висину од неколико десетина метара.

Због своје висине и снаге могу да проузроују велику штету на инфраструктури и грађевинама, као и да угрозебројне људске животе.

 

ИСТОРИЈА КАТАСТРОФА

Управо су цунамији били узрок неких од најгорих катастрофа у историји.

Један од најпознатијих цунамија забележених у новијој историји догодио се у Индијском океану 2004. године као последица земљотреса јачине 9,15 степени по Рихтеру који је 26. децембра погодио индонежанско острво Суматру. Сматра се да је тај цунами усмртио око 275.000 људи и нанео велике штете на подручју од Индонезије, преко Тајланда, Шри Ланке, Индије, Малдива па све до Сомалије у Африци.

Послетог потреса покренута је иницијатива за стварање мреже сензора који би упозорили цело то подручје о надолазећем цунамију и на тај начин барем смањили број људских жртава.

Још је један цунами новијег датума остао је запамћен по својој јачини. Ради се о цунамију који је погодио Јапан 11. марта2011. године након потреса јачине девет степни по Рихтеру који је био узрок смрти више од 20.000 људи.

Овај цунами је постао много познатији због штете коју је изазвао у нуклеарној електрани „Фукушима Даичи“, а због чега је дошло до гашења система хлађења реактора, њиховог прегрејавања и испуштања у атмосферу значајне количине радиоактивне паре. Због размера штете и њених последица, тај инцидент је означен као нуклеарна несрећа иелектрана је затворена.

 

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋА ЗАШТИТА?

Постоји низ начина на који је могуће заштитити се од цунамија.

Један је мрежа сензора која сигнализира појаву и приближавање цунамија неком подручју, што омогућава становницима да се евакуишу из угрожених на виша подручја итако смање ризик од смрти.

Научници испитују и могућност изградње обрамбених брана на обали које би смањиле снагу удара цунамија и тако смањилематеријалне штете и људске жртве.

Али, најсигурније је научити препознавање знакова појаве цунамија.

 

КАКО ПРЕПОЗНАТИ ДОЛАЗАК ЦУНАМИЈА?

Осим званичних упозорења која могу стићи након снажног земљотреса, добро је знати како препознати знакове потенцијалног цунамија нарочито ако нисте на подручју које је директно погођено потресом.

Нагло повлачење воде: Ако видите да се вода на обали изненада повлачи, то може да будезнак да се цунами приближава. При том се не мисли на повлачење какво се виђа приликом измене плиме и осеке, већ на нагло повлачење воде и неколико десетина метара.

Ударни талас: Велики број оних који су настрадали 2004. године, погинули су јер су остали на обали да снимајувелики ударни талас који се појавио на хоризонту. Ако видите велики талас који се приближава обали, висине и до 30 метара, то може да буде цунами. Обалу треба моментално напустити и потражити виша подручја.

Звук: Цунамији могу да стварају звукове који подсећају на тутњаву или гром. У комбинацији с ударним таласом на хоризонту, вероватно се ради о цунамију.

Било који од ових знакова сигуран је знак да се одмах треба удаљити од обале и потражити сигурно место.

sputnikportal.rs

ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ХИТНО СЕ ОГЛАСИО КРЕМЉ После оптужби да је Русија оборила азербејџански авион: То нико не треба да ради!