САТУРНОВА "ЗВЕЗДА СМРТИ" крије неочекивану тајну испод своје површине

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 02. 2024. у 00:10

ЈОШ један, на први поглед потпуно неочекиван Сатурнов месец придружио се већ постојећим световима Сунчевог система који крију подземне океане.

САТУРНОВА ЗВЕЗДА СМРТИ крије неочекивану тајну испод своје површине

Фото: Профимедиа

У царству Сатурнових природних сателита, месец Мимас, који се због свог изгледа често пореди са Звездом смрти из Ратова звезда, крије неочекивану скривену тајну – подземни океан испод своје ледене спољашњости.

Насин свемирски брод Касини, са подацима о динамици ротације Мимаса, открио је океан испод слоја леда дебљине 19-46 километара, формираног током протеклих 25 милиона година. Ово откриће ставља Мимас као обећавајуће место за истраживање услова погодних за настанак живота, преноси Ројтерс.

На први поглед, то је најневероватније место у Сунчевом систему за тражење текуће воде, истиче Валери Лејни из Париске опсерваторије, водећи аутор истраживања објављеног у часопису Нејчр.

Убедљив случај света са подземним океаном

Мимас, упркос свом древном изгледу, представља убедљив доказ са огромним бројем кратера који прикривају постојање океана. Придружује се редовима већих Сатурнових сателита, Енцеладе и Титана, као и Јупитерове Европе и Ганимеда, са својим сада убедљивим доказима о подземним океанима.

Касини, који је завршио своју 13-годишњу мисију 2017. године, није директно посматрао деформације на Мимасовој површини које указују на океан. Међутим, необични аспекти његове орбите указивали су на унутрашњи океан, а не на чврсто језгро. Мимас, Сатурнов седми по величини месец, приказује карактеристичан кратер Хершел, сличан Звезди смрти, просечног пречника од 400 километара.

Присуство унутрашњег океана у Мимасу такође подразумева значајан извор топлоте који претвара лед у течну воду. Габриел Тоби, коаутор студије, објаснио је да периодичне деформације у унутрашњости Мимаса, вођене гравитационим силама са Сатурна, стварају ову топлоту. Та текућа вода чини више од половине Мимасове запремине, стварајући услове за сложену хемију која може олакшати настанак живота, упркос томе што чини само 1,2-1,4 одсто запремине Земљиног океана.

Док Енцеладус показује потенцијал за живот са гејзирима који избијају са његове површине, Мимасов млади океан, настао пре 5-15 милиона година, представља изазов за развој живота. Тоби признаје неизвесност око порекла живота, истичући Мимас као јединствену прилику за истраживање раних фаза живота.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

Коментари (0)

АПЕЛ ДЕЛИЈАМА: Црвена звезда објавила важно саопштење пред меч са Бенфиком