"ЕКО ФРЕНДЛИ" ТРЕНДОВИ УРЕЂЕЊА СТАНА: Воли их планета, али и ваш дом
НЕМАМО други дом осим наше планете на којој живимо, те је неопходно да се према њој понашамо што одговорније, тако што ћемо је што мање загађивати и уништавати.
Срећом, све више људи постаје еколошки освешћено, а један од доказа за то је што је одрживост све више у тренду у свим сферама живота, па и у изградњи и уређењу ентеријера. Зелени дизајн је приступ изградњи који умањује штетне ефекте по здравље и животну средину. На овај начин архитекте покушавају да заштите ваздух, воду и земљу коришћењем еколошких грађевинских материјала.
А употреба материјала погодних за рециклажу једна је од најефикаснијих метода ка превазилажењу еколошких проблема. Осим што изгледа лепо, еколошки прихватљив дизајн енетеријера „уштедеће“ вам новац, јер енергетски ефикасан дизајн смањује потребу, између осталог, за грејањем и осветљењем. Уз то, многи синтетички материјали могу имати токсичне нуспродукте који настају приликом производње елемента или његове уградње у просторије вашег дома. До извесних токсичних испарења може долазити и током времена, те су природни материјали куд и камо безбеднији по здравље, а квалитет производа испуњава високе стандарде.
Уколико вам све ово звучи примамљиво, ево шта можете да урадите да бисте свој дом учинили „еко френдли“:
Бирајте еколошки прихватљиве материјале, који се или рециклирају, поново користе, или се добијају из извора који су сертификовани као одрживи. Ова категорија је поприлично велика, и, између осталог укључује обновљено дрво, рециклирани метал и јуту. Иначе, метал се данас производи из рециклаже уместо из руде гвожђа чак у 60 одсто случајева. Када купујете намештај или детаље од овог материјала имајте на уму да када он заврши свој „животни циклус“ може се рециклирати у потпуности, претопити и од њега произвести нови метал и тако неограничени број пута.
Плута је такође добар избор, јер је анти алергент, не привлачи и не задржава прашину, а у целости је биоразградива. Можете је ставити на зид, под, њоме обложити намештај – изгледаће прелепо у сваком случају. Ако сте у могућности, барем један зид направите од стакла, па ћете се на тај начин приближити природи, гледајући је, уз осећај да сте у сред ње.
Држите се „зелене“ завршне обраде. Ово, између осталог, можете радити тако што ћете бирати боје са ознакама „нетоксичне“, „ниско биоцидне“ или „млечне“. Кад год можете користите дрво или неки други природни материјал уместо пластике. Одећу окачите на дрвене вешалице, једите из дрвених тањира а бирајте и прибор за кување од овог материјала.
У део собе ставите торбе од канапа, јуте или бамбуса, ваше „представнице“ одрживе моде, а на видно место поставите и зембил за ношење намирница, као и плетене корпе од прућа. На тај начин подстаћићете и све оне који кроче у ваш дом да почну да размишњају о еко дизајну, концепту који утицај производа на животну средину сматра приоритетом.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)